Inwestorzy, którzy wpłacili pieniądze do krajowych funduszy małych i średnich spółek, nie zaliczą października (podobnie jak września) do najlepszych. Żadnemu produktowi z tej grupy funduszy nie udało się w ubiegłym miesiącu wyjść na plus. Najmniejsze straty miał KBC Portfel Akcji Średnich Spółek (-0,07 proc.), największe Aviva Investors Małych Spółek (-3,63 proc.). Wyniki funduszy poszły śladem indeksów obejmujących małe i średnie spółki, mWIG40 i sWIG80, które straciły w październiku odpowiednio: 1 proc. i 2,5 proc.

Nieco lepiej wypadły fundusze inwestujące na szerokim rynku warszawskiej giełdy. Niemal 2/3 z nich zakończyło miesiąc zyskami, które nie przekroczyły jednak 5,81 proc. Taki poziom udało się osiągnąć funduszowi Allianz Budownictwo 2012. W tej grupie wśród funduszy z najlepszymi wynikami znalazł się m.in. fundusz zwycięzcy październikowego rankingu, Amplico Akcji Plus (Światowy SFIO) z zyskiem na poziomie 2,36 proc. Najsłabszy fundusz, DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki, stracił 2,54 proc. – O ile największe firmy na fali korzystnych nastrojów na świecie i dzięki środkom płynącym do funduszy lokujących na rynkach wschodzących zyskiwały, to małe i średnie spółki były w niełasce inwestorów. Taka sytuacja to pochodna wygórowanych wycen w segmencie mniejszych firm. Inwestorzy nie decydują się windować cen ich akcji dopóki nie przekonają się, że ich kondycja finansowa rzeczywiście się poprawia – mówi Krzysztof Stępień, ekonomista Expandera.

Końcówka października i początek listopada nie przebiegają po myśli inwestorów liczących na zyski z akcji. Kursy akcji spadają, a szczególnie wczorajsza sesja przyniosła silniejszą wyprzedaż, która na GPW spowodowała kilkuprocentowe spadki indeksów. – Giełdy przestały reagować na dobre wiadomości, związane głównie z wynikami amerykańskich spółek w III kwartale. To zazwyczaj oznacza wstęp do trwalszego przesilenia. Inwestorzy zaczęli obawiać się, że ze względu na słabość popytu konsumpcyjnego ożywienie gospodarcze nie będzie tak silne, jak w okresach, kiedy gospodarki wychodziły z recesji w poprzednich cyklach koniunkturalnych – dodaje Krzysztof Stępień.

Październik najbardziej udany był dla Amplico TFI (80 pkt). Firma zajęła pierwsze miejsce w rankingu dzięki m.in. wynikom Amplico Akcji Nowa Europa i Amplico Obligacji FIO. Najgorzej w ubiegłym miesiącu radziło sobie BZ WBK AIB TFI, które zarządza funduszami Arka (-169 pkt). Towarzystwu najbardziej zaszkodziły wyniki Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO oraz Arka Rozwoju Nowej Europy FIO (EUR).