W III kwartale 2009 r. Nokia sprzedała 16,4 mln tych smartphone’ów. W porównaniu z II kwartałem sprzedaż zaawansowanych technologicznie komórek spadła o 500 tys. sztuk. W tym samym czasie rynek tego typu telefonów wzrósł. Jak wylicza Nokia, w III kwartale na całym świecie sprzedano 47 mln takich urządzeń, o 6 mln więcej niż w II kwartale. Według analityków JPMorgan szefowie Nokii spadek sprzedaży smartphone’ów tłumaczą kłopotami z dostawą części, w tym kamer, w które wyposażone są telefony. – Gdyby nie te kłopoty, sprzedaż byłaby większa – cytują szefów Nokii analitycy i dodają, że podobne problemy mogą wystąpić w IV kwartale 2009 r.

Skomplikowana nawigacja

W ocenie ekspertów kłopoty z dostawą części do telefonów to niejedyna przyczyna słabszej sprzedaży smartphone’ów Nokii. W czasach, gdy najmodniejsze są komórki z dotykowym ekranem, Nokia do końca września miała w ofercie zaledwie dwa takie telefony. Z badań przeprowadzonych przez firmę Canalys w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii wynika, że aż 52 proc. użytkowników komórek chce mieć telefon z dotykowym interfejsem. Na dodatek dotykowy interfejs w komórkach Nokii jest bardziej skomplikowany niż w przebojem zdobywających rynek iPhone’a produkowanych przez Apple czy telefonach z Androidem dostarczanych przez coraz szerszą gamę producentów.

Według specjalistów przewaga interfejsu iPhone’a czy telefonów z Androidem nad Nokią i używanym w jej smartphonie Symbianem wynika z faktu, że stosowane przez konkurentów systemy były projektowane z myślą o dotykowych ekranach. Symbian stosowany w dotykowych Nokiach i niektórych modelach Sony Ericsson czy też Windows Mobile instalowany w telefonach produkowanych m.in. przez HTC i Samsunga zostały dostosowane do obsługi dotykowych ekranów i aby dotrzeć do potrzebnej funkcji, trzeba przejść przez wiele poziomów menu.

Nowy Symbian w I kwartale

2010 rok ma być czasem zmian zarówno dla Windows Mobile, jak i Symbiana. Microsoft planuje premierę WM7. Jak zapowiada Lee Williams, dyrektor wykonawczy w Symbian Foundation, organizacji powołanej przez Nokię i zajmującej się rozwojem Symbiana, pierwsze telefony z nowym systemem operacyjnym – Symbian Version 2 – powinny wejść do sprzedaży w I kwartale 2010 r. W II połowie przyszłego roku w ręce producentów ma też trafić kolejna wersja systemu – Symbian Version 4.

Konkurencja nie śpi

Eksperci zauważają, że ani Google, twórca Androida, ani Apple, producent iPhone’a, nie zasypiają gruszek w popiele i przygotowują kolejne wersje swoich systemów operacyjnych. Android w wersji 2.0 montowany jest w najnowszych telefonach Motoroli, m.in. w modelu, Droid, który 6 listopada ma być sprzedawany w amerykańskiej sieci komórkowej Verizone i Milestone w Europie m.in. w brytyjskiej sieci O2. Szansą dla Nokii może być Maemo, system operacyjny oparty na Linuksie. Pierwsze urządzenie z tym systemem – N900 – miało pojawić się w sprzedaży w końcu października. Debiut rynkowy Nokia przesunęła na listopad, a według ekspertów powodem są uwagi zgłoszone w czasie testów konsumenckich.