Wartość podpisanego kontraktu to prawie 820 mln zł. Wykonawcą tego odcinka będzie grecka firma J&P Avax.

Jak powiedział podczas uroczystości podpisania kontraktu dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Wiesław Kaczor, tym co zaważyło na wyborze firmy był długi - dziesięcioletni - okres gwarancji, jaki zaoferowała.

"W przetargu uwzględnialiśmy dwa kryteria: cenę i gwarancję. Mimo że oferta Avaxu nie była najtańsza, to zwyciężyła właśnie gwarancją" - dodał Kaczor.

Odcinek autostrady budowany będzie w dwóch rodzajach nawierzchni: asfaltowej i betonowej, ta ostatnia technologia zastosowana będzie na niespełna 5-kilometrowym fragmencie przy samej granicy państwa.

Zakres prac przy tym odcinku drogi obejmuje budowę m.in: sześciu wiaduktów, w tym dwóch z przejściem dla dużych i średnich zwierząt oraz czterech mostów. Wykonawca zobowiązał się, że odcinek gotowy będzie do końca kwietnia 2012 r.

To już druga umowa podpisana na budowę podkarpackiego odcinka autostrady A4. Pierwszą w ub. tygodniu podpisano na budowę odcinka Jarosław-Radymno.

Długość podkarpackiego odcinka A4 to ponad 160 km. Odcinek ma być oddany przed Euro 2012.

Autostrada A4 przebiegać będzie od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Kraków, Katowice, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady wyniesie ok. 670 km.