Kilka banków wypłaca w oryginalnej walucie kredyty udzielone we frankach czy euro. Niechętnie jednak informują one o tej możliwości, bo tracą wtedy zyski z przewalutowania.
Zgodnie z rekomendacją SII banki muszą przyjmować raty kredytów w oryginalnej walucie. Dzięki temu można jednak uniknąć tylko części strat na spreadzie. Aby uniknąć kosztów przeliczania kredytu z franka czy euro na złotego w całości, trzeba też wypłacić pożyczkę w walucie – mówi Paweł Majtkowski z Finamo.
W niektórych instytucjach finansowych jest to możliwe. Kredyt wypłacany w walucie można dostać w Deutsche Banku, Alior Banku, a nawet w PKO BP. W tym ostatnim są jednak ograniczenia.
Walutowe kredyty mieszkaniowe mogą być u nas wypłacane w walucie wymienialnej, ale tylko na finansowanie zobowiązań kredytobiorcy poza granicami Polski, oraz w przypadku zaciągnięcia kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu walutowego w innym banku – mówi Marek Kłuciński z PKO BP.
Takich ograniczeń nie ma w Alior Banku.
Reklama
– U nas kredyt wypłacany w walucie jest udzielany na normalnych zasadach. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami – mówi Edyta Fundowicz z Alior Banku.

Przelew w walucie

Oznacza to, że bank może przelać waluty np. na konto osoby sprzedającej.
– W naszym banku także istnieje możliwość wypłaty kredytu w walucie, np. w sytuacji gdy deweloper zagraniczny przyjmuje wpłaty w euro albo sprzedający nieruchomość na rynku wtórnym jest zainteresowany zamknięciem transakcji w obcej walucie. Decyzja o takiej wypłacie oraz o warunkach, na jakich kredyt jest udzielany, podejmowane są indywidualnie – mówi Sabina Salomon z Deutsche Banku.



Chętni deweloperzy

Także krajowi deweloperzy twierdzą, że są zainteresowani klientami płacącymi za mieszkanie w walucie obcej.
– Jeśli klient będzie chciał zapłacić za mieszkanie lub dom np. w euro lub frankach, to nie będą miał nic przeciwko temu, o ile na tej operacji nie stracę i wszystko będzie zgodnie z prawem – mówi Bartłomiej Ślezioński, prezes firmy MK Inwestycje.
Bankowcy podkreślają, że takich kredytów walutowych udzielają niewiele i najczęściej biorą je osoby, które kupują nieruchomości za granicą.
– Za pomocą kredytu udzielonego i wypłaconego w euro, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość położona w Polsce, można sfinansować zakup apartamentu np. w Hiszpanii lub na Słowacji – mówi Paweł Majtkowski.
Także za mieszkanie w Polsce można zapłacić w walucie obcej, jeśli zgodzi się na to sprzedający.
– Ostatnio spotkałem się tylko z jednym przypadkiem, gdy za mieszkanie zapłacono w walucie. To był frank szwajcarski. Być może chodziło o to, że kupujący miał kredyt w tej walucie – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.
ikona lupy />
Banki wypłacające kredyty w walucie / DGP