Koniec kryzysu na rynku mieszkaniowym w Warszawie wydaje się być bliski. Polska spółka Dom Development przygotowuje się do kolejnych inwestycji, a amerykański deweloper Hines rozpocznie budowę drapacza chmur o powierzchni 31,500 metrów kwadratowych, wypełnionego luksusowymi mieszkaniami. Wieżowiec zaprojektował słynny niemiecki architekt Helmut Jahn. Projekt zakłada realizację apartamentów o wielkości od 60 do 400 metrów kwadratowych.

Jak powiedzieli forsalowi.pl przedstawiciele spółki Hines, pozwolenie na budowę stało się prawomocne w III kwartale bieżącego roku. Proces formalno-prawny dobiegł końca i obecnie trwają prace rozbiórkowe istniejących budynków na działce należącej do dewelopera, w samym centrum stolicy. Pod koniec roku Hines planuje rozstrzygnąć przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane rozpoczną się w I kwartale 2010 roku. Budowa ma trwać 24 miesiące i zakończy się najprawdopodobniej w I kwartale 2012.

Przedstawiciele Hinesa odmówili komentarza w sprawie wstrzymania inwestycji przez luksemburskiego dewelopera Orco, który niemal po sąsiedzku budował wieżę apartamentową Złota 44. Orco jednak przerwało budowę z powodu złej sytuacji finansowej spółki i recesji na rynku mieszkaniowym. Wciąż nie wiadomo, jak potoczą się losy rozpoczętej już wieży, która może stanowić najgroźniejszą konkurencję dla wieżowca Hinesa.

Hines to międzynarodowa firma deweloperska. W zakres jej dotychczasowej działalności wchodzą inwestycje o wartości prawie 23 mld dolarów w 18 krajach na świecie.