"Plan to elektrownia jądrowa mniej więcej w 2020 roku. W perspektywie druga elektrownia jądrowa, zakładamy, że w połowie lat 20. Oznacza to potrzebę współpracy, która uczyni z tych projektów priorytet nie tylko dla Polski, ale też dla naszego potencjalnego partnera" - powiedział Tusk.

W jego opinii, Francja, w kontekście energetyki jądrowej, wydaje się partnerem niezwykle cennym dla Polski, ale nie jedynym.

"Uważamy francuską współpracę w tej kwestii za cenną, ponieważ liczymy - i ja wiem, że się nie przeliczymy - że Francja będzie dla nas ważnym partnerem. Przyszłość energetyczna Polski będzie się rozstrzygała w dużej mierze w UE" - podkreślił premier.

Dodał, że ostateczne decyzje i kalkulacje w sprawie polskiego projektu jądrowego jeszcze nie zapadły. "Ostateczne decyzje i ostateczne kalkulacje są dopiero przed nami. Francja dzisiaj zrobiła duży krok do przodu, jeśli chodzi o współpracę z Polską" - powiedział Tusk.

Polska i Francja zgodne co do polityki rolnej UE

Polska i Francja będą wspólnie bronić sensu i znaczenia unijnej Wspólnej Polityki Rolnej - dodał premier Tusk.

Ocenił on, że Wspólna Polityka Rolna, która budzi czasami w UE wiele emocji i kontrowersji, jest "przedmiotem uzgodnień polsko-francuskich, nadzwyczaj obiecujących".

"Będziemy wspólnie bronili sensu i znaczenia Wspólnej Polityki Rolnej i to jest zadanie dla całej Unii Europejskiej, ale nie ma przypadku w tym, że właśnie Francja i Polska mają tutaj poglądy bardzo sobie bliskie, a wielu sprawach wręcz identyczne" - podkreślił polski premier.