W ostatnich dniach tego miesiąca wartość euro względem dolara zeszła jednak w okolice poziomu 1,4700. Skala korekty w październiku była nieco większa niż we wrześniu – przekroczyła 60%, podczas gdy miesiąc wcześniej zostało zniesione niespełna 50% ruchu wzrostowego. Może to oznaczać, że siła trendu wzrostowego nieco słabnie. Potencjał do dalszej zwyżki jeszcze się jednak nie wyczerpał. Po korekcie, która przedłużyła się również na pierwsze dni listopada, kurs EUR/USD wciąż będzie miał szanse na powrót do większych wzrostów. Zaprzepaściłby je dopiero prawdopodobnie spadek poniżej 1,4500.

Kurs EUR/USD w ostatnich tygodniach podążał w ślad za światowymi indeksami giełdowymi. Początkowo giełdy wzrastały na fali oczekiwań na dobre wyniki za III kwartał największych spółek. Wyniki te faktycznie okazały się dość dobre, dzięki czemu zwyżka na giełdach była kontynuowana aż do końca trzeciego tygodnia września. Później, po okresie krótkiej konsolidacji, rozpoczęła się korekta spadkowa. Wobec dość dużego wykupienia rynku była ona jak najbardziej uzasadniona. Jako pretekst do realizacji zysków po dość dużych wzrostach inwestorzy wykorzystali kilka gorszych od oczekiwań odczytów danych z USA. Uczestników rynku zawiódł m.in. indeks zaufania konsumentów szacowany przez Conference Board, dane o sprzedaży nowych domów oraz zamówienia na dobra trwałego użytku.

Chwilowo wspomnianą korektę zahamowała publikacja wstępnych szacunków dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych za III kwartał. Dane te wypadły lepiej od i tak już dość wysokich oczekiwań. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w USA o 3,5%, podczas gdy prognozy zakładały zwyżkę na poziomie 3,3%. W II kwartale wskaźnik ten odnotował spadek o 0,7%. Reakcja na te dane okazała się nietrwała z powodu obaw inwestorów o to, że są one w pewnym stopniu efektem wsparcia udzielonego amerykańskiej gospodarce przez władze polityczne i monetarne, a nie oznaką faktycznego ożywienia.
Wzrost kursu EUR/USD w okolice 1,5000 sprawił, że powróciła dyskusja na temat szkodliwości aprecjacji euro dla eksportu Eurolandu. Europejscy przedsiębiorcy wielokrotnie wskazywali, iż „granicę bólu” stanowi dla nich już poziom 1,4000. Mimo to przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego nie zdecydowali się na interwencję słowną, która mogłaby zwyżkę kursu EUR/USD zahamować. Jak wynika z ostatnich ich wypowiedzi, podejmą oni tego typu działania dopiero wtedy, gdy dynamiczny wzrost kursu EUR/USD będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości.

W październiku w notowaniach funta dominowały wzrosty (choć jego początek upłynął pod znakiem zniżki). Na przestrzeni całego miesiąca brytyjska waluta zyskała zarówno w stosunku do euro jak i dolara. Kurs GBP/USD wzrósł ponad poziom 1,6600, natomiast para EUR/GBP spadła poniżej 0,9000. Brytyjską walutę wsparła m.in. jedna z wypowiedzi prezesa Banku Anglii, który stwierdził, że należy już zacząć myśleć o ewentualnej podwyżce stóp procentowych w przyszłości. W ostatnich miesiącach nie wspominał on nic o zacieśnianiu polityki pieniężnej. Wydaje się jednak, że tego typu decyzja nie zostanie jeszcze podjęta w najbliższych miesiącach. Brytyjska gospodarka nie jest jeszcze wystarczająco silna. Wskazały na to m.in. wstępne dane o PKB Wielkiej Brytanii za III kwartał, które wypadły słabiej od prognoz. Oczekiwano, że brytyjska gospodarka odnotuje niewielki wzrost, skurczyła się ona jednak o 0,4% kw/kw.