Przybywa firm zainteresowanych produkcją paliw na bazie surowców ekologicznych. Fiński koncern St1 oprócz sprzedaży biopaliw w Polsce chce je także produkować w naszym kraju.
Już w przyszłym roku mają rozpocząć się prace St1 nad uruchomieniem w Polsce pierwszej instalacji do produkcji bioetanolu z odpadów spożywczych. Inwestor, choć znany jest w naszym kraju raczej z sieci samoobsługowych stacji paliw, na rynku skandynawskim ma już spore doświadczenie w tego typu projektach. Uruchomienia instalacji można spodziewać się w 2011 roku. – Taka inwestycja wymaga czasu, gdyż konieczne jest dogranie wszelkich elementów od zlokalizowania surowca poprzez zapewnienie logistyki aż po uzyskanie pozwoleń – wyjaśnia Małgorzata Godzisz, przedstawiciel St1 na Polskę.

Drobne modyfikacje

Intencją St1 jest posiadanie w Polsce instalacji podobnej do tych, jakich kilka działa już w Finlandii. – Podjęliśmy co prawda pewne działania mające na celu modyfikację instalacji, która może nieco różnić się od fińskich z technicznego punktu widzenia, ale jej rozmiar oraz zasady działania pozostaną te same – podkreśla Małgorzata Godzisz.
Moce przerobowe każdej instalacji to od 1 tys. do 3 tys. m sześc. rocznie. Surowiec stanowić będą prawdopodobnie odpady piekarnicze, ziemniaczane oraz pochodzące z produkcji napojów. – Docelowa liczba instalacji w Polsce nie jest jeszcze określona, ciągle badamy rynek dotyczący surowca – twierdzi Małgorzata Godzisz.
Reklama
Wiadomo natomiast, że w Finlandii koncern zamierza uruchomić od 10 do 15 zakładów. Jest natomiast możliwe, że pierwsza instalacja, która powstanie w Polsce, będzie oparta na nieco innej technologii – Bionolix, która w przeciwieństwie do Etanoliksu wykorzystuje odpady komunalne. Na takie rozwiązanie jest zapotrzebowanie na całym świecie. W tej chwili budujemy taką instalację w Finlandii. Powinna być gotowa na początku przyszłego roku. Do końca 2010 roku mamy zamiar wprowadzić te instalacje na nowe rynki – zapewnia Małgorzata Godzisz.

Ekologiczne paliwo

Obie technologie, na podstawie których St1 produkuje biopaliwa, są autorskim dziełem spółki i zostały przez nią opatentowane. Swoje kompetencje w tej dziedzinie firma buduje zaledwie od 2006 roku. Wówczas to założona została firma St1 Biopaliwa Oy, która stanowi wspólne przedsięwzięcie St1, Fińskiego Technicznego Centrum Badawczego oraz prywatnego kapitału. Głównym celem przyświecającym tej inicjatywie było wprowadzanie na rynek wysokiej jakości paliw ekologicznych wytworzonych dzięki innowacyjnym technologiom.
Etanol jest zwykle produkowany z trzciny cukrowej, kukurydzy, buraków cukrowych, jęczmienia i pszenicy, ale może być też produkowany z różnego rodzaju odpadów. Na tym właśnie postanowiła skupić się biopaliwowa spółka St1. Uznano, iż najbardziej odpowiednim surowcem do produkcji etanolu są odpady z przemysłu spożywczego. – Ziemniaki, słodycze, słodkie napoje, piwo, wino oraz inne produkty uboczne dostarczają etanol z rewelacyjnymi wynikami. Ponadto odpady oraz strumienie boczne powstałe przy produkcji celulozy i papieru oraz odpady z rolnictwa i gospodarstw domowych mogą również być wykorzystywane pomimo pewnych technicznych i ekonomicznych wyzwań – twierdzą w St1.



St1 produkuje bioetanol z odpadów przy zastosowaniu kompleksowego procesu, gdzie produkcja bioetanolu i jego odwadnianie są rozdzielone. Spółka montuje małe instalacje Etanoliksu w pobliżu źródła odpadów i pozostałości poprodukcyjnych.
Głównym produktem procesu Etanolix jest 85-proc. bioetanol, który następnie poddawany jest procesowi odwodnienia, dzięki czemu nadaje się do zastosowania jako składnik paliwa. W procesie tym powstają również odpady, które mogą być następnie wykorzystywane w gospodarstwach rolnych jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Odwodniony bioetanol (99,8 proc.) jest następnie dodawany do benzyn, w wyniku czego powstaje gotowa do użycia mieszanka, która trafia bezpośrednio na stacje paliw.

Znaki zapytania

W przypadku bioetanolu produkowanego w Finlandii paliwo z instalacji trafia do instalacji odwodnienia w Hamina Harbour. W przypadku instalacji działających poza macierzystym rynkiem St1 proces ten będzie wyglądał inaczej. – Planujemy etanol produkowany w Polsce także mieszać i sprzedawać w naszym kraju – powiedziała nam Małgorzata Godzisz.
Spółka nie zdradza jednak, z usług której z firm będzie korzystać przy odwadnianiu i mieszaniu biopaliwa. Nie jest jeszcze przesądzone, kiedy spółka zdecyduje się wprowadzić na swoje stacje w Polsce biopaliwa. Analizy wciąż trwają. – Paliwo wytworzone w Polsce możemy eksportować tam, gdzie będzie większe zapotrzebowanie – mówi Małgorzata Godzisz.
ikona lupy />
Produkcja bioetanolu w Polsce (tys. ton) / DGP