Bardzo często banki zachęcają do korzystania z bankomatów, narzucając opłaty za wypłatę pieniędzy w okienku bankowym. Dla instytucji finansowych bankomat to najtańszy sposób przekazywania gotówki klientom, dlatego wypłaty w sieci własnych bankomatów są najczęściej bezpłatne. Niestety są od tego wyjątki. – To, że płaci się za wypłatę pieniędzy z bankomatu innego banku, nie powinno dziwić, ale są takie banki, w których trzeba ponieść koszty za skorzystanie z własnego urządzenia. W DnB Nord wyjęcie gotówki z własnej sieci kosztuje 3 proc. wypłacanej kwoty i nie mniej niż 4 zł. W Toyota Banku tylko trzy pierwsze transakcje w miesiącu są za darmowe, a za pozostałe płaci się 3 zł – mówi Karol Wilczko z Comperii.

Na szczęście w większości banków nie dość, że własna sieć bankomatów jest bezpłatna, to jeszcze bez żadnych opłat można korzystać z tego typu urządzeń, należących do innych banków lub niezależnych sieci. – Wydawało by się, że największą bezpłatną siecią dysponują PKO BP i Pekao. W rzeczywistości najwięcej bezpłatnych bankomatów w Polsce oferują Alior, BGŻ i Kredyt Bank – mówi Karol Wilczko.

Alior Bank proponuje bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Kredyt Bank oferuje bez żadnych opłat 5032 bankomaty, a BGŻ prawie 5 tys. Dla porównania sieć Pekao liczy 3846 urządzeń, a PKO BP 2339. Na koniec II kwartału tego roku w Polsce działało w sumie 14 548 bankomatów. – Sądzę, że teraz jest ich już ponad 15 tys. Przez pierwszych sześć miesięcy tego roku wypłacono z nich ponad 62 mld zł, a przeciętna wartość transakcji to 362 zł – mówi Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

W naszym zestawieniu prezentujemy najbardziej popularne konta. W wielu bankach można oczywiście założyć inny rachunek, najczęściej droższy, i wówczas sieć bezpłatnych bankomatów może być dużo większa. Eksperci podkreślają, że nie opłaca się wyciąganie niewielkich kwot poza siecią bezpłatnych urządzeń. Prowizja przy takich operacjach jest bardzo często określana procentowo (2–4 proc.) i nie mniej niż określona kwota minimalna.