Dziś Polskie LNG (PLNG), spółka odpowiedzialna za realizację projektu terminalu LNG w Świnoujściu, oficjalnie przedstawi oferentów – kilka konsorcjów – którzy znajdą się na tzw. krótkiej liście firm ubiegających się o status głównego realizatora inwestycji. Choć ustalenia komisji konkursowej są tajne, dowiedzieliśmy się, że wybór padł na trzy konsorcja. To z nich w maju 2010 r. PLNG wybierze realizatora projektu.

Z naszych ustaleń wynika, że na krótką listę trafiły konsorcja z udziałem spółek z Polski: PBG, Polimex Mostostal, Budimex Dromex i PRI Pol-Aqua. Eksperci największe szanse dają amerykańskiej firmie Chicago Bridge & Iron Company UK, która specjalizuje się w budowie zbiorników LNG i terminali tego typu, głównie na terenie USA. Do grona faworytów zaliczają się też konsorcja z udziałem polskich przedsiębiorstw – te, którym przewodzą włoski Tecnimont, hiszpański Foster Wheeler Iberia, koreański Samsung Engineering oraz Saipem z Włoch.

– Oficjalne wyniki przedstawione zostaną dzisiaj w południe – mówi Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu, do którego należy PLNG. Zbigniew Rapciak, prezes PLNG, zapowiadał niedawno, że do finałowego etapu konkursu na wykonawcę gazoportu zakwalifikują się cztery z ośmiu chętnych konsorcjów. – Wybór był trudny, bo wszystkie firmy przygotowały bardzo dobre oferty. Właściwie każda z nich mogłaby wybudować terminal. Zdecydowaliśmy się jednak na trzy konsorcja, które wyróżniły się na tle konkurencji – zdradza w rozmowie z DGP osoba związana z tym przetargiem. Wybrane konsorcja mają czas na złożenie ofert wstępnych na budowę terminalu LNG do końca roku. Następnie PLNG będzie z nimi negocjować. Do 12 kwietnia 2010 r. chętni złożą oferty ostateczne. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana najpóźniej w maju 2010 r.