"Zaprosiliśmy cztery największe giełdy na świecie - dwie amerykańskie, londyńską i frankfurcką. Wszystkie złożyły oferty wstępne, ale wiążącą tylko ta jedna" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór. "Jest jeszcze za wcześnie na omawianie szczegółów trzech ofert dotyczących prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. Najpierw czeka je ocena formalna, a później merytoryczna - dodał.

Polecamy wywiad z Jochenem Biedermannem z Deutsche Boerse.

Rzecznik MSP wyjaśnił, że resort zaprosił do kupna pakietów akcji także członków warszawskiej giełdy. Dodał, że tych spółek było sześć, ale odpowiedziały dwie - Pekao S.A. oraz Banco Espiriti Santo de Investimento.  Wewiór powiedział, że teraz nastąpi ocena odpowiedzi. "Sprawdzenie, czy oferty spełniają wymogi formalne, to żadne wyzwanie i nie powinno zająć dużo czasu. Dłużej potrwa ich ocena merytoryczna" - wyjaśnił. Nie podał jednak konkretnych dat. Rzecznik dodał, że resort nie przyjmuje czarnych scenariuszy i zakłada, że oferty spełnią wszystkie wymagania.

Banco Espirito Santo de Investimento (BESI) jest inwestycyjną częścią grupy Banco Espirito Santo, trzeciego największego banku w Portugalii, który jest notowany na giełdzie Euronext w Lizbonie.

Oprócz giełdy niemieckiej, oferty na większościowy pakiet akcji warszawskiej giełdy miały prawo złożyć Nasdaq OMX i NYSE Euronext, natomiast z zakupu GPW raczej na pewno zrezygnował London Stock Exchange także dopuszczony na "krótką listę" przez MSP. W piątek mijał też termin składania ofert na mniejszościowy pakiet GPW, które mogli składać członkowie giełdy, więc nie wykluczone że wśród otrzymanych przez MSP ofert znajdują się propozycje nabycia pochodzące od któregoś z tej grupy inwestorów.

MSP w obecnym procesie sprzedaje 51,00-73,82 proc. akcji giełdy inwestorom branżowym, choć dopuszcza także sprzedaż do 22,82 proc. akcji członkom giełdy, z zastrzeżeniem złożenia oferty na co najmniej 0,5 proc. lecz nie więcej niż na 10 proc. akcji przez jeden taki podmiot podmiot. Sprzedaż pozostałych 25 proc. + 1 akcja planowana jest w ciągu następnych 2-3 lat.