Miasto, po niemiecku Leipzig i czesku Lipsko, swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim inwestycjom takich firm, jak BMW, Amazon.com oraz Deutsche Post. Ich wysokość w ciągu tych 20 lat szacowana jest na ponad 17,8 miliarda dolarów. Korporacje decydują się na lokowanie kapitału właśnie tutaj, ponieważ Lipsk znajduje się w bardzo dobrym punkcie komunikacyjnym na mapie Europy, szczególnie biorąc pod uwagę bliskość rynków byłych państw socjalistycznych. Ponadto, jak mówi Volker Treier, główny ekonomista Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Berlinie, Lipsk ma bogatą i długą historię kontaktów handlowych z innymi ośrodkami europejskimi i rozwiniętą tradycję przemysłową.

W czasach komunizmu Leipzig słynął z wystaw traktorów, ciągników i mebli. Współcześnie kojarzony jest z najnowocześniejszą fabryką samochodów i skuterów marki BMW, jedynym w Europie towarowym portem lotniczym oraz centrum kongresowym, z największym na świecie prawie 250 metrowym szklanym, hollem. Na początku tego roku powstało tutaj warte ponad 10 milionów euro centrum dystrybucyjne i showroom firmy Audi. Co więcej, w Lipsku prężnie rozwijają się liczne ośrodki naukowe, głównie w dziedzinie biotechnologii i logistyki.

Pomimo tego, że Lipsk w dużym stopniu uzależniony jest od pomocy federalnej, dzięki zmianom w ostatnich 20 latach stał się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych całej Europy.