Jak podkreślił wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, wszystkie kluczowe inwestycje związane z przygotowaniami do Euro 2012 przebiegają zgodnie z planem. "Szefowie spółek, które prowadzą poszczególne inwestycje określają je jako zaawansowane i nie przewidują większych przeszkód w ich realizacji" - powiedział Jurkowlaniec. Pojawił się natomiast problem z budową linii kolejowej łączącej lotnisko z centrum miasta. Po dokładnej wycenie okazało się, że budowa połączenia może kosztować dwukrotnie więcej niż zakładano. Rozpatrywane są dwie możliwości finansowania tej inwestycji. "Pierwsza z funduszy unijnych pochodzących bezpośrednio z Warszawy, druga z pieniędzy unijnych, którymi dysponuje Dolnośląski Urząd Marszałkowski" - tłumaczył wojewoda.

Dodał, że złożył wniosek do premiera Donalda Tuska o wpisanie tej linii kolejowej do załącznika do specustawy dot. Euro 2012. "Wiemy, że ta inwestycja zostanie wpisana, co oznacza, że ewentualny wykupy gruntów i cała procedura inwestycyjna będzie uproszczona, łatwiejsza i szybsza" - dodał Jurkowlaniec. Jak zapewniła w rozmowie z PAP lokalna ekspert ds. zakwaterowania na Euro 2012 Magda Piasecka, Wrocław zdąży z przygotowaniem bazy hotelowej na piłkarskie mistrzostwa. "Obecnie jesteśmy na etapie kontraktowania hoteli dla mediów, sponsorów, delegatów UEFA oraz VIP-ów. UEFA zobowiązała nas do przygotowania 2745 pokoi w hotelach 5, 4, i 3-gwiazdowych" - powiedziała Piasecka. Dodała, że proces kontratakowania ma zakończyć się do końca 2010 r.

Prowadzone są również intensywne prace nad zapewnieniem bazy hotelowej dla kibiców. Jednym z pomysłów jest przeznaczenie na ten cel wrocławskich akademików. "W grudniu rozpoczynamy spotkania z rektorami. Chcemy zaproponować skrócenie roku akademickiego i wykorzystanie bazy akademików dla kibiców na Euro 2012" - wyjaśniła Piasecka. Na etapie projektu z kolei jest budowa centrów pobytowo-treningowych. Jak powiedział pełnomocnik marszałka dolnośląskiego ds. Euro 2012 Dariusz Kowalczyk, na Dolnym Śląsku wytypowano 11 lokalizacji, w których takie centra mogą powstać.

"Spośród tych 11 lokalizacji, pięć zgłosiło się o dofinansowanie przede wszystkim na budowę hoteli z Regionalnego Programu Operacyjnego, skąd jest do rozdysponowania 5 mln euro" - powiedział Kowalczyk. Dodał, że w Polsce nie powstało do tej pory centrum pobytowo-treningowe spełniające wszystkie wymogi UEFA. "Myślę, że na Dolnym Śląsku powinno powstać 5 takich obiektów" - zakończył. Dwie największe inwestycje związane z Euro 2012 to stadion budowany na wrocławskich Maślicach oraz rozbudowa portu lotniczego.