Inwestycja, której inicjatorem jest Politechnika Warszawska (PW), już ruszyła. Właśnie trwa przetarg na projekt centralnego laboratorium (osiem kondygnacji i 17 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej), którego budowa ruszy w przyszłym roku. Są już zapewnione fundusze: większą część kosztów pokryje dotacja z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, a resztę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wzorce są

CEZAMAT, projekt bez precedensu w dziejach rodzimych nauk technicznych i przyrodniczych, może stać się zalążkiem naszej Doliny Krzemowej, naukowo-przemysłowego zagłębia, z którego będą wychodzić wynalazki zdolne zawojować świat. Albo przynajmniej polskim odpowiednikiem Fraunhofer Institut, największej instytucji badawczej w Niemczech, która ma budżet liczony w miliardach euro, a jedną trzecią tych funduszy uzyskuje z zamówień od przemysłu.
Polskim uczelniom do tego dziś bardzo daleko. Przodująca na polu współpracy z biznesem Politechnika Warszawska tylko 6 proc. swego budżetu uzyskuje dzięki wspólnym projektom z firmami, a to i tak w porównaniu z innymi krajowymi uczelniami bardzo przyzwoity wynik.
Reklama
Nauki techniczne i przyrodnicze wymagają dziś bardzo kosztownych laboratoriów i aparatury oraz badań interdyscyplinarnych, do których polskim uczonym brakuje odpowiedniego zaplecza. Do tego badania są rozproszone w wielu instytutach i uczelniach. Funduszy na sprzęt i laboratoria nasze ośrodki naukowe mają tak mało, że posiadają tylko część potrzebnej aparatury.



Duże może więcej

CEZAMAT, które oprócz PW jako lidera konsorcjum będą tworzyć Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych i cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk, jest pierwszą jaskółką zmian na lepsze. Dzięki wspólnemu działaniu powstanie centralne, bardzo nowoczesne i kompleksowo wyposażone laboratorium, w którym będzie można prowadzić wiele interdyscyplinarnych projektów z dziedziny fizyki, chemii, elektroniki, inżynierii materiałowej, mechatroniki i biochemii.
– To miejsce, gdzie zespoły z różnych dziedzin będą mogły pracować obok siebie i ściśle kooperować – mówi Mariusz Wielec, zastępca kanclerza Politechniki Warszawskiej ds. rozwoju.
W skład CEZAMAT-u będą wchodzić też cztery mniejsze laboratoria, zajmujące się m.in. nanotechnologiami laserowymi. Całe centrum ma być gotowe do końca 2013 roku.

Oferta dla firm

Jednym z głównych celów CEZAMAT-u jest zwiększenie liczby projektów i badań naukowych zamawianych oraz finansowanych przez firmy. To oznacza, że w nowych laboratoriach mają powstawać wynalazki, technologie i materiały, kupowane przez przemysł. Jednym z celów projektu jest stworzenie polskim uczonym takich warunków, żeby nie chcieli emigrować.
– Z badań Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wynika, że główną przyczyną emigracji polskich pracowników naukowych nie są niskie zarobki, ale brak możliwości rozwoju i awansu – mówi Mariusz Wielec.
Będą nowe laboratoria
● Laboratorium centralne w Warszawie, przy ul. Narbutta, na terenie kampusu PW
● Laboratorium kwantowych struktur azotkowych IWC PAN
● IFD UW – specjalistyczne laboratorium badań spektroskopowych i magnetycznych
● ITME – specjalistyczne laboratorium służące do wytwarzania precyzyjnych masek chromowych oraz mikrooptycznych struktur dyfrakcyjnych