Branża lotnicza doczekała się wreszcie na rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy na inwestycje lotnicze w ramach regionalnych programów operacyjnych.

– Pomoc udzielana na podstawie rozporządzenia dotyczy wsparcia rozwoju sieci transportu lotniczego i poprawy dostępności regionów przez budowę lotnisk regionalnych – mówi Stanisław Karkowski z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Chodzi o dopiero planowane lotniska w Lublinie-Świdniku, Modlinie, na Podlasiu, Olsztynie-Szymanach, Zegrzu Pomorskim, ale też działające już porty regionalne w Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowie-Jasionce, Poznaniu oraz Krakowie.

Jak szacuje Zbigniew Sałek, wiceszef Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Lotnisk, w sumie do wzięcia może być nawet 3–4 mld euro.

Po środki z innego źródła, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zaczynają też ustawiać się krajowe lotniska ujęte w sieci Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). W tym przypadku do rozdysponowania jest 400 mln euro.

Jak informuje Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, wszystkie lotniska podpisały już tzw. preumowy, ale do tej pory do resortu infrastruktury trafił tylko jeden wniosek o dotację – z Portu Lotniczego Wrocław.

– Do końca roku planujemy podpisać umowę z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Resort wystąpi w naszym imieniu do Komisji Europejskiej z wnioskiem o finansowanie – zapowiada Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.