W ujęciu rocznym produkcja w strefie euro spadła we wrześniu o 12,9 proc., po spadku poprzednio o 15,1 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji miesiąc do miesiąca o 0,5 proc., a rok do roku spadku o 14,1 proc. We wszystkich 27 krajach UE produkcja przemysłu wzrosła we wrześniu w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc., po wzroście w sierpniu o 0,8 proc., po korekcie. W ujęciu rocznym produkcja przemysłu w EU27 spadła we wrześniu o 12,1 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 13,6 proc. - podał Eurostat w czwartek w komunikacie.

Jak pisze agencja Bloomberg, światowa gospodarka rośnie w siłę, głównie z powodu stymulacyjnych pakietów rządowych oraz utrzymywaniu stóp procentowych na rekordowo niskich poziomach. "Na tym etapie odrodzenie gospodarcze jest wciąż sterowane przez pakiety stymulacyjne" - powiedział Bloombergowi Stefan Bielmeier, ekonomista z Deutsche Banku. "Obserwujemy silne impulsy odrodzenia w Europie, jednak ryzyko wciąż przeważa, a sytuacja pozostaje delikatna i niestabilna" - dodał.

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w październiku najbardziej od 18 miesięcy. W USA natomiast wzrost był wyższy od oczekiwań analityków. Może to świadczyć o tym ,że świat wychodzi z recesji - pisze Bloomberg. Według prognoz Komisji Europejskiej, produkcja w strefie euro może wzrosnąć o 0,7 proc. w 2010 roku i o 1,5 proc. w 2011, po spadku o 4 proc. w tym roku.