Miedwiediew powiedział to na Kremlu w swoim orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu Rosji: Rady Federacji i Dumy Państwowej. "ZSRR pozostał mocarstwem przemysłowo-surowcowym. Nie wytrzymał konkurencji ze społeczeństwami postindustrialnymi" - oświadczył.

"Rosja społeczeństwem wolnych ludzi"

Prezydent wyraził przekonanie, że Rosja może - jak to ujął - uzyskać status światowego mocarstwa na zasadniczo nowej podstawie. Jego zdaniem Rosji potrzebna jest wszechstronna modernizacja, opierająca się na wartościach demokracji. Według Miedwiediewa, Rosja nie może dalej rozwijać się tylko na tym, co wypracowały poprzednie pokolenia w sferze naftowej, w dziedzinie broni atomowej i infrastrukturze przemysłowej. - Zamiast archaicznego społeczeństwa, w którym wodzowie myślą i decydują za wszystkich, musimy stać się społeczeństwem wolnych ludzi" - podkreślił.

"Zbudujemy nowoczesną Rosję, skierowaną w przyszłość. Zajmiemy godne miejsce w międzynarodowym podziale pracy" - oświadczył. "Zamiast zacofanej gospodarki, stworzymy nową - opierającą się na wiedzy, nowych ideach i technologiach pożytecznych dla ludzi" - dodał. Miedwiediew podkreślił, że nieefektywne przedsiębiorstwa powinny przejść sanację finansową bądź zniknąć z rynku.

Konkurencyjność rosyjskiej gospodarki „haniebnie niska”

Prezydent Dmitrij Miedwiediew ocenił, że konkurencyjność rosyjskiej produkcji jest "haniebnie niska" a korporacje państwowe nie mają perspektyw i powinny zostać zlikwidowane lub przekształcone. Zapowiedział, że państwo będzie pomagało tylko tym przedsiębiorstwom, które mają zaawansowane technologicznie i efektywne projekty.

Powstanie rosyjska Dolina Krzemowa

Polecił utworzyć w Rosji centrum technologiczne, wzorowane na amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Zapowiedział, że w ciągu pięciu lat w całej Rosji powinien być dostępny szerokopasmowy internet, telewizja cyfrowa i telefonia komórkowa czwartej generacji. Miedwiediew postawił też zadania opracowania do 2014 roku silnika atomowego do lotów na inne planety i reaktora jądrowego nowej generacji. Natomiast w 2015 roku według niego Rosja powinna osiągnąć światowy poziom w dziedzinie łączności satelitarnej, by - jak podkreślił - "móc widzieć cały świat".