Zoellick podkreślił, że na obecnym etapie bardzo ważna jest kwestia zaufania. "Jeśli nie rozwiążecie w odpowiedni sposób problemu baniek spekulacyjnych - giełdowych i na rynku nieruchomości - ryzykujecie podważeniem na nowo zaufania w 2010 roku" - dodał.

Według szefa BŚ bezrobocie, którego poziom pozostanie wysoki zwłaszcza w krajach rozwiniętych, stanowić będzie nowe zagrożenie dla banków w związku z niespłaconymi kredytami konsumpcyjnymi i hipotecznymi.

Zoellick ostrzegł też przed pokusą protekcjonizmu. "W sytuacji konfrontacji z wysokim bezrobociem przywódcy polityczni będą pod presją i niestety będą próbować ustanawiać bariery celne" - wyjaśnił.

Z kolei dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn, który także przebywa w Singapurze, ocenił, że scenariusz nowej recesji w Stanach Zjednoczonych nie jest prawdopodobny. Dodał też, że w skali globalnej w 2010 i 2011 roku wzrost gospodarczy "będzie pozytywny, choć słabszy niż przez kryzysem".

Forum APEC, z udziałem delegacji 21 państw członkowskich, odbędzie się w sobotę i niedzielę. W Singapurze obecni będą m.in Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew.