Aluminiowy gigant United Co. Rusal, należący do rosyjskiego miliardera Olega Deripaski może zaoferować chińskim firmom udziały w hutach i kopalniach w zamian za pomoc w wejściu na giełdę w Hongkongu.

Największy na świecie producent aluminium planuje sprzedaż 10 proc. swoich udziałów w celu spłacenia długu sięgającego ponad 14 mld dolarów. Rusal szuka inwestorów wśród chińskich firm państwowych, proponując zawarcie z nimi joint venture i dostęp do surowców – dochodzą do wniosku dwaj analitycy: Chris Weafer, główny strateg w UralSib Financial Corp i Eric Kraus, doradca strategiczny w Otkritie Financial Co.

“Jedynym sposobem uzyskania przez Rusal wysokiej wyceny jest wejście w układy z kilkoma strategicznymi inwestorami z firm państwowych. Chińskie spółki decydują się na zakupy tylko wtedy, jeśli dzięki temu mogą uzyskać dostęp do projektów lub strategicznych aktywów” – mówi Weafer rezydujący w Moskwie.

Dostęp do produkcji Rusala pomoże Chinom, które są największym konsumentem aluminium na świecie, zagwarantować dostawy surowca. Transakcja scementuje także pogłębiające się stosunki handlowe między obu krajami. Premier Władimir Putin, w towarzystwie delegacji w skład której wchodził także Deripaska, odwiedził w zeszłym miesiącu Chiny w celu zawarcia umów na dostawy ropy naftowej, gazu i technologii jądrowych, szacowanych na przeszło 100 mld dolarów.

Rusal zamierza wejść na giełdę, ale nie może tego uczynić bez uprzedniego porozumienia z zagranicznymi kredytodawcami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia – twierdzą informatorzy Bloomberga pragnący zachować anonimowość ze względu na toczące się nieformalnie rozmowy w sprawie długu. W tej sytuacji pierwotna oferta publiczna Rusala najwcześniej pojawi się w marcu, po uroczystościach chińskiego Nowego Roku, kiedy zastyga rynek kapitałowy.

Reklama



“Byłoby naiwnością oceniać IPO Rusala wyłącznie jako czysto finansową transakcję, bez powiązania z politycznymi interesami. Dla Chińczyków byłoby korzystne zaangażowanie w energooszczędny projekt wytapiania aluminium właśnie za pośrednictwem Rusala” – twierdzi Kraus, który doradza azjatyckim klientom w inwestycjach w Rosji.

Syberyjskie huty Deripaski wykorzystują energię elektryczną produkowaną głownie w elektrowniach wodnych, z których część należy do oligarchy, natomiast w Chinach firmy aluminiowe są zasilane energią ze spalania węgla.

Rusal może także uzyskać wyższą wycenę w Hongkongu niż na innych parkietach. W Hang Seng, podstawowym indeksie giełdy w Hongkongu, wskaźnik ceny do zysków, price-to-earnings ratio, jest szacowny na 17,8 w 2010 roku, w porównaniu z 14,7 w brytyjskim indeksie FTSE 100.