W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%. Dane r/r pokryły się z szacunkami Ministerstwa Finansów i w minimalnym stopniu odbiegły w dół od średniej prognoz rynkowych wynoszącej 3,2% (ankiety PAP i ISB). Z dwóch najważniejszych składowych koszyka inflacyjnego, mających w nim łącznie aż 44% udział, to w kategorii „Żywność i napoje bezalkoholowe” nastąpił wzrost cen: m/m o 0,3% i r/r o 3,0%, a w kategorii „Użytkowanie mieszkania i nośniki energii” doszło do ich zwyżki: m/m o 0,2% i r/r o 6,7%.

Co zrobić, aby wzrost cen nie „zjadał” naszych oszczędności?

Sukcesywnie obniżająca się od kwietnia br. inflacja, to oczywiście bardzo dobra informacja dla tych wszystkich osób, które posiadają jakiekolwiek nadwyżki finansowe, bo w coraz mniejszym stopniu „zjada” ona ich oszczędności. Nie zmienia to jednak faktu, że trzymanie pieniędzy w domu w tzw. skarpecie oczywiście mija się z celem, bo przecież mamy cały czas do czynienia ze wzrostem, a nie ze spadkiem cen.

W obecnej chwili na polskim rynku bez najmniejszego problemu – prawdę mówiąc to nawet z zamkniętymi oczami – znaleźć można oferty lokat bankowych oferujących nominalne oprocentowanie przewyższające wskaźnik inflacji, zarówno tych tradycyjnych, jak i tych umożliwiających w legalny sposób ominięcie podatku od dochodów kapitałowych. Co więcej, należy pamiętać o tym, że w poszukiwaniach jako punkt odniesienia powinniśmy kierować się raczej nie bieżącą inflacją, ale tą oczekiwaną w przyszłości. I tu pojawia się kolejna dobra informacja, bo w ostatnim październikowym „Raporcie o inflacji” NBP zapisał, że „stopa inflacji CPI będzie się systematycznie obniżać do III kw. 2010 r., osiągając cel inflacyjny na początku przyszłego roku, a następnie po okresie kształtowania się poniżej celu powróci do poziomu 2,5% w połowie 2011 r.”.

Przyjmując jako punkt wyjścia do procesu oszczędzania, chęć ulokowania na okres 12 miesięcy kwoty 3 tysięcy złotych ze stałym oprocentowaniem, jedną z najciekawszych w tym momencie ofert na polskim rynku wydaje się być ta Meritum Banku. Lokata Meritum Zysku w Internecie z dzienną kapitalizacją odsetek zapewnia bowiem na okres roku nominalne oprocentowanie na poziomie 5,6%. Dodatkowo fakt codziennego naliczania i kapitalizowania odsetek powoduje, że efektywnie jest ono jeszcze trochę wyższe. Co więcej, jako że z racji konstrukcji lokaty, nie ma konieczności odprowadzenia od niej podatku od dochodów kapitałowych, jej oprocentowanie odpowiada oprocentowaniu tradycyjnej lokaty na poziomie 7,11%.