Kawa Robusta zeszła w Londynie do najniższego poziomu od 4,5 miesiąca, co oznacza, że palarnie zbudowały ogromne zapasy jeszcze przed nowymi zbiorami w Wietnamie, który jest największym dostawcą różnych gatunków kawy.

Według Międzynarodowej Organizacji Kawy, ICO, rezerwy wszystkich rodzajów ziarna u importerów są obecnie rekordowe. Zapasy Robusty w magazynach monitorowanych przez londyńską giełdę Liffe wyniosły na początku listopada 375,7 ton, czyli wzrosły prawie o połowę w porównaniu z marcem, kiedy rezerwy osiągnęły 238,3 ton.

“W ciągu roku doszło do znacznego spiętrzenia zapasów Robusty w krajach importujących ziarno. Dowodzę tego zapasy londyńskiej giełdy. Ale możliwości większego zużycia Robusty do wytwarzania mieszanek są ograniczone” – mówi Jose Sette, szef ds. operacyjnych w ICO.

Robusta w dostawach na styczeń potaniała prawie o 18 dolarów, czyli 1,4 proc. do 1 295 dolarów za tonę na giełdzie Liffe, najniżej od 29 czerwca. Tuż po godzinie 15-tej kontrakty kupowano po 1 308 dolarów za tonę. W tym tygodniu ceny spadły o 8,4 proc., najwięcej od połowy czerwca.

Kawa Arabica w dostawach marcowych wzrosła na giełdzie ICE Futures w Nowym Jorku o 0,1 proc. do 1,338 dolara za funt. Ziarna te są bardziej cenione, ze względu na możliwość przygotowania łagodniejszego napoju, podczas gdy Robusta jest używana do produkcji kawy instant i mieszanek. 

W piątek plantatorzy w Brazylii, która największym producentem kawy na świecie, dostarczali ziarna Arabiki rządowi w ramach programu zdejmowania nadmiernej ilości surowca z rynku. W lipcu sprzedano 10 tys. opcji na kontrakty dające farmerom prawo do odsprzedania rządowi w sumie 1 miliona worków kawy po 303,50 brazylijskich reali (175 dolarów) za worek (60 kg, lub 132 funty). 

Władze muszą dokonywać interwencyjnego skupu kawy, jeśli jej cena rynkowa spadnie poniżej 303,50 reali – wyjaśnia Międzynarodowa Organizacja Kawy. Na giełdzie w Sao Paolo kawa Arabica kosztowała w czwartek 249,60 reali. Dalsze aukcje mogą zdjąć z rynku kolejne 2 miliony worków aromatycznego ziarna.