Dodatkowo jeszcze większy popyt na złotego był skutkiem danych o saldzie na rachunku obrotów bieżących. Rewizja sierpniowych wyników i lepsze niż oczekiwano dane za wrzesień (minimalny deficyt c/a) zmniejszyły ryzyko inwestycyjne związane z narastającym przez poprzednie miesiącem deficytem obrotów bieżących. Nienajgorsze dane o eksporcie za wrzesień oznaczają również większą niż można było szacować wcześniej kontrybucję tego czynnika do wartości PKB za trzeci kwartał.

Zapoczątkowana dzięki tym wydarzeniom aprecjacja złotego jest kontynuowana. Naturalnym celem spadków dla notowań EUR/PLN stają się minima na poziomie 4,0650. Dolar może w tym tygodniu znaleźć się poniżej granicy 2,70. Tempo aprecjacji złotego powinny być dynamiczne, a określone wyżej minima notowań walut mogą zostać osiągnięte na najbliższych sesjach. Negatywnym zaskoczeniem nie powinny okazać się dane o produkcji przemysłowej z Polski, których publikacja zaplanowana została na najbliższy czwartek. Ze względu na wyniki produkcji samochodów za październik oczekujemy, że produkcja przemysłowa nie będzie gorsza niż wynik na poziomie minus 1,0 proc.

Zaplanowana na ten tydzień spora ilość publikacji makroekonomicznych (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, dane z rynku budowlanego, inflacja i leading indicator) rodzi ryzyko zmiany układu sił na rynku eurodolara. Taka sytuacja skłoni inwestorów do częściowej redukcji długich pozycji w złotym, co oznacza wyhamowanie trendu aprecjacyjnego i lekką korektę osłabiającą złotego w drugiej części tygodnia.

Prognoza walutowa do 20 listopada 2009r.

Waluta

Kierunek kursu. Prognoza na bieżący tydzień

Cel. Poziom kursu

USD/PLN

Spadki

2,7000

EUR/PLN

Spadki

4,0650

CHF/PLN

Spadki

2,6600