W piątek zarząd PKP SA poinformował, że nie przekaże aportem spółce PKP Przewozy Regionalne 31 nieruchomości o wartości 161 mln zł, dopóki ta nie przedstawi dokumentów obrazujących jej sytuację finansową.

Rzecznik PKP SA Michał Wrzosek wyjaśnił PAP w poniedziałek, że zarząd wystąpił o takie dokumenty, bowiem te nieruchomości są majątkiem skarbu państwa. "Rada nadzorcza PKP Przewozy Regionalne kazała zarządowi przygotować wniosek o upadłość. Jeżeli przekażemy majątek państwa firmie o tak niepewnej sytuacji, to możemy zostać oskarżeni o działanie na szkodę zarówno PKP SA, jak i skarbu państwa" - dodał.

Według zarządu PKP PR, powodem dla którego PKP SA zwleka z przekazaniem nieruchomości, może być brak zgody zgromadzenia wspólników na wniesienie aportu. Rzecznik PKP SA Michał Wrzosek powiedział jednak, że nieruchomości są gotowe do przekazania. "Zarząd PKP Przewozy Regionalne na pewno doskonale o tym wie, bo dosłownie kilka dni temu były z nim prowadzone rozmowy na ten temat" - dodał.

Według Olszewskiego, PKP SA zażądało zbyt szczegółowych danych, których część jest objęta tajemnicą przedsiębiorstwa. Ujawnienie ich konkurentom może być - jego zdaniem - postrzegane jako działanie na szkodę spółki. "PKP SA niby nie jest naszym bezpośrednim konkurentem, ponieważ nie organizuje przewozów, ale jest w jednej grupie kapitałowej z PKP Intercity, które już naszym konkurentem jest" - powiedział Olszewski.

PKP Przewozy Regionalne nie należą do Grupy PKP od grudnia 2008 r., kiedy zostały przekazane samorządom.

Olszewski wyjaśnił, że Grupa PKP ma przekazać PKP Przewozy Regionalne nieruchomości, a uzyskane udziały w spółce przekazać na rzecz skarbu państwa. "W ten sposób Grupa spłacałaby bezgotówkowo swoje zadłużenie" - powiedział. Dodał, że na razie PKP SA wniosła do PKP Przewozy Regionalne jedynie pięć nieruchomości, w tym trzy biurowe.

PKP Przewozy Regionalne to największy kolejowy przewoźnik pasażerski w Polsce. Dziennie przewozi 340 tys. pasażerów.