Mapa drogowa przyjęcia euro przez Polskę jest całkowicie nieaktualna. Dostosowanie harmonogramu prac do rzeczywistej sytuacji mają jednak zapewnić Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzania Euro.

Według pierwotnych planów rządu przystąpienie Polski do strefy euro miało nastąpić w 2012 roku. Takie założenia wynikają z mapy drogowej przyjęcia euro przez Polskę, przyjętej przez Radę Ministrów w październiku 2008 roku. W toku prac przygotowawczych okazało się jednak, że nie uda się dotrzymać większości terminów wskazanych w tym dokumencie.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem w pierwszej połowie 2009 r. miało nastąpić włączenie złotego do mechanizmu kursowego ERM2.

– Data ta nie została dotrzymana, co więcej, włączenie złotego do ERM2 nie nastąpi również w najbliższym czasie. Już z tego powodu termin 1 stycznia 2012 r. jako moment przyjęcia euro jest nierealny – mówi Piotr Ciżkowicz, ekspert z Ernst & Young.

W pierwszym kwartale 2009 r. miała również zacząć funkcjonować międzyinstytucjonalna struktura organizacyjna. Tymczasem rząd dopiero na początku listopada uchwalił rozporządzenie w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do spraw Euro, Rady Koordynacyjnej oraz Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych do spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską.

Reklama

Ponadto mapa drogowa zakładała, że Polska do roku 2011 wypełni wszystkie kryteria konwergencji, co jest warunkiem koniecznym wydania przez Komisję Europejską pozytywnej opinii w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro. Od kilku miesięcy wiadomo jednak, że Polska nie spełni kryterium fiskalnego w 2010 roku.

– Według aktualnych prognoz Polska nie będzie w stanie w tym terminie wypełnić przynajmniej jednego z kryteriów odnoszących się do sytuacji fiskalnej, zgodnie z którym deficyt sektora finansów publicznych w relacji do PKB nie może być wyższy niż 3 proc. – podkreśla Piotr Ciżkowicz.

Trudno również powiedzieć, w którym roku Polska ma szanse spełnić to kryterium. Zależy to w dużej mierze od zakresu i momentu wprowadzenia niezbędnych reform finansów publicznych – dodaje Ciżkowicz.

Jak zapowiedział we wrześniu wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro Ludwik Kotecki, datę spełnienia przez Polskę kryteriów przyjęcia euro będzie można określić najwcześniej w przyszłym roku.

– Trzeba być gotowym. Być może przyszły rok, być może rok 2011 pozwolą określić w sposób lepszy i bardziej dokładny, obarczony mniejszymi ryzykami te perspektywy – wskazał Ludwik Kotecki.



Na potrzebę zmian w przyjętym przez rząd harmonogramie prac resort finansów zwrócił uwagę już kilka miesięcy temu. Korekta mapy drogowej miała zostać przeprowadzona jesienią tego roku.

Przeciwko wprowadzaniu zmian do mapy drogowej w obecnym stanie prawnym są jednak eksperci.

– Bez zdefiniowanego planu reform każda ewentualna aktualizacja mapy drogowej jest mało wiarygodna, a przez to pozbawiona głębszego sensu – twierdzi Piotr Ciżkowicz.

W celu zaktualizowania harmonogramów prac Biuro Pełnomocnika Rządu przygotowało Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzania Euro.

– Opracowanie tego dokumentu jest zgodne z deklaracją złożoną w Uwarunkowaniach realizacji kolejnych etapów Mapy Drogowej Przyjęcia przez Polskę Euro – wskazuje Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Jak wskazuje resort finansów, dokument ten definiuje konieczne działania związane z procesem wprowadzania euro w Polsce, harmonogram ich realizacji oraz organy międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej odpowiedzialne za ich wykonanie.