Spółka będzie też walczyć o studentów, oferując im promocyjne ceny biletów. Zmiany mają wejść w życie wraz z nowym kolejowym rozkładem jazdy, czyli od 13 grudnia. Dotychczas TLK obsługiwały 24 połączenia, teraz będzie ich 377. Przewoźnik zaoferuje pasażerom niższe ceny i nowe oferty taryfowe. Na początku listopada przewoźnik ogłosił, że będzie likwidował pociągi pospieszne i ekspresy. Teraz większość z nich będzie jeździła w barwach TLK; tylko nieliczne ekspresy będą funkcjonować jako pociągi wyższej klasy - InterCity.

Zarząd spółki nie kryje, że zmiany zostały poniekąd wymuszone przez konkurujące z PKP Intercity na trasach międzywojewódzkich pociągi InterRegio, uruchamiane przez PKP Przewozy Regionalne. "Do zmiany oferty zmusił nas też panujący kryzys" - powiedział Celiński. Dodał, że przez ostatni rok spółka straciła 8-10 proc. pasażerów. Bilety na przejazd w drugiej klasie pociągiem w barwach TLK ma być o kilka złotych tańszy niż bilet w InterRegio. Do tej pory pasażerowie TLK musieli wykupić też miejscówkę za 5 zł. Od nowego rozkładu nie będą już mieli takiego obowiązku. Miejscówkę będzie można wykupić na bilet w pierwszej klasie; przejazd będzie wtedy droższy o kilkanaście złotych plus 10 zł za miejscówkę.

Władze PKP Intercity kierują nową ofertę głównie do studentów, którzy stanowią dziś 46 proc. klientów InterRegio. Do nich jest kierowana oferta City Bilet - bilety tygodniowe i miesięczne na TLK mają być tańsze o 30 proc. Inną propozycją jest last minute 26 - studenci którzy zgłoszą się do kasy na pół godziny przed odjazdem pociągu, będą mogli kupić bilet za 26 zł. "To oferta na pociągi InterCity, w których studenci nie mają ulg. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie można kupić biletu w tej promocji, bo nie będzie już miejsc" - powiedział Celiński. Obie promocje zaczną się 18 listopada.

PKP Intercity jest drugim po PKP Przewozy Regionalne przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Przed wydzieleniem z Grupy PKP i przekazaniem PKP PR samorządom, PKP Intercity przejęła od PKP PR 381 połączeń międzywojewódzkich i ok. 1900 wagonów. W pierwszym półroczu 2009 r. zysk netto spółki wyniósł 13 mln zł. Jest planowana prywatyzacja przewoźnika.