– Wynik za trzy kwartały stanowi 82 proc. wyniku planowanego na 2009 rok, który po korekcie prognozujemy na poziomie 2,25 mld zł. Dobra sytuacja wynika głównie z warunków makroekonomicznych, które były lepsze, niż oczekiwaliśmy – powiedział Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM.

KGHM sprzyja wzrost cen miedzi. Od stycznia tego roku notowania tego metalu wzrosły z nieco ponad 3 tys. dol. za tonę do ponad 6,5 tys. na początku listopada. Wyniki osiągnięte przez KGHM w III kwartale nie wzbudziły jednak aplauzu ekspertów.

– Straty na wycenie instrumentów zabezpieczających są chyba większe, niż ktokolwiek się spodziewał – uważa Tomasz Krukowski z Deutsche Banku.

Ujemny wynik KGHM na instrumentach pochodnych w III kwartale wyniósł 233 mln zł, a po dziewięciu miesiącach około 343 mln zł.

– Z 343 mln zł część to wydatki na zakup opcji, a ponad 200 mln zł to wycena naszego portfela instrumentów pochodnych na IV kwartał 2009 roku i 2010 rok. Może się ona zmienić w zależności od cen miedzi – mówi Marek Dróżdż, dyrektor ds. controllingu w KGHM.

Spółka zapowiada, że w IV kwartale tego roku sprzeda więcej miedzi niż w III kwartale.

– Po dziewięciu miesiącach wyprodukowaliśmy 365 tys. ton, a plan na cały 2009 roku wynosi 502 tys. ton – powiedział dyrektor Marek Dróżdż.