6 listopada trzy spółki odpowiedziały na zaproszenie ministerstwa skarbu do zakupu akcji GPW. Ofertę zakupu pakietu większościowego GPW złożyło Deutsche Boerse. W części przeznaczonej dla członków giełdy odpowiedzi udzieliły spółki Pekao S.A. oraz Banco Espirito Santo de Investimento. "To są koncepcje prorozwojowe, które należy przeanalizować od strony formalnej i merytorycznej. Kluczem dla nas będą nie tylko warunki cenowe, ale zobowiązanie inwestorów do: wzmocnienia pozycji GPW w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz inwestycji w rozwój giełdy. Bez analizy tych elementów nie podejmiemy decyzji o tym czy kontynuujemy ten proces prywatyzacji GPW, czy też szukamy innego wariantu" - podkreślił Leszkiewicz.

"Giełda jest w pewnej fazie rozwojowej i będzie trzeba podjąć decyzję: albo mamy inwestora, który zaczyna rozwijać naszą giełdę, albo szybko wdrażamy wariant B, ponieważ czas biegnie i konkurenci nie śpią. Jak będzie wyglądał wariant B, to jeszcze nie wiadomo. W wielu opiniach eksperckich, w dyskusjach medialnych, pojawia się postulat wprowadzenia GPW na giełdę. Ministerstwo Skarbu nie podjęło jeszcze w tej sprawie żadnych decyzji i na razie trzymamy się wariantu A (sprzedaży minimum 51 proc. akcji inwestorowi strategicznemu - PAP)" - zaznaczył wiceminister. Nie wykluczył również powtórzenia procesu prywatyzacyjnego GPW.

Plan prywatyzacji warszawskiej giełdy zakłada sprzedaż minimum 51 proc. akcji inwestorowi strategicznemu oraz około 23 proc. akcji członkom giełdy. W przypadku, gdy pula blisko 23 proc. akcji nie zostanie objęta przez członków giełdy, inwestor strategiczny będzie mógł kupić maksymalnie do 73,82 proc. akcji. Akcje spółki Deutsche Boerse, która jest zainteresowana kupnem pakietu większościowego warszawskiego parkietu, należą do inwestorów amerykańskich (41 proc.), brytyjskich (32 proc.) i niemieckich (18 proc.). Firma zarządza Frankfurcką Giełdą Papierów Wartościowych. Należy do niej także europejska giełda instrumentów pochodnych oraz izba rozliczeniowa. Posiada 25 oddziałów na świecie i zatrudnia ok. 3,4 tys. pracowników.

Banco Espirito Santo de Investimento to inwestycyjna część grupy Banco Espirito Santo, będąca trzecim co do wielkości bankiem w Portugalii. Blanco Espirito Santo jest notowany na giełdzie Euronext w Lizbonie. Bank Pekao S.A. od 1999 r. należy do włoskiej Grupy UniCredit. Świadczy usługi dla ok. 5 mln klientów, w tym ponad 250 tys. małych i średnich przedsiębiorstw oraz ponad 15 tys. dużych firm.