Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że spadek ruchu pasażerskiego dotknął przede wszystkim przewoźników wykonujących połączenia regularne. Ruch w tym segmencie spadł o ponad 12 proc., czyli o 1 mln 737 tys. pasażerów, a zatem bardziej niż ruch całkowity, którego dynamika ukształtowała się na poziomie nieco ponad minus 10 proc.

Wśród 10 największych przewoźników regularnych, znajduje się pięciu tzw. niskokosztowych (WIZZAIR, RYANAIR, EASYJET, NORWEGIAN AIR SHUTTLE oraz CENTRALWINGS). Przewoźnicy niskokosztowi przewieźli ogółem 6 mln 380 tys. pasażerów, o ponad 1 mln mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Ogólny udział przewoźników niskokosztowych w rynku wyniósł 52,13 proc. (o 1 proc. mniej niż po trzech kwartałach 2008 r.). Przewoźnikiem, z którym podróżuje największa ilość pasażerów pozostaje PLL LOT SA z ponad 28 proc. udziałem w rynku, ale i on myśli o wycofaniu się z rynku krajowego. Należy wspomnieć, iż w pierwszych dziewięciu miesiącach br. ponownie odnotował wzrost segment ruchu czarterowego - o 3,5 proc.