"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i w porównaniu z wrześniem br. – o 0,6 proc." - podał GUS. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 7,6 proc. w porównaniu do września i zwiększyła się o 2,7 proc. w ujęciu rocznym. We wrześniu jej wzrost wyniósł 5,7 proc w stosunku do 2008 roku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w październiku 2009 roku, w ujęciu dwunastomiesięcznym, spadła o 1,5 proc., natomiast w porównaniu z wrześniem 2009 roku wzrosła o 0,5 proc. Natomiast dziesięciu ekonomistów uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w październiku spadła o 2,7 proc. w ujęciu rocznym. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od -4,0 proc. do -1,3 proc. przy średniej na poziomie -2,72 proc.

Wskaźnik PPI wzrósł w październiku

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w październiku bieżącego roku wzrosły o 0,3 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 2,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym komunikacie. We wrześniu wzrosły o 1,6 proc. w porównaniu do 2008 roku.

Ceny produkcji budowlano-montażowej nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego miesiąca i spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym. We wrześniu zmniejszyły się o 0,8 proc. w stosunku do 2008 roku. Dziesięciu analityków ankietowanych przez agencję ISB oczekiwało, że poziom inflacji producentów (PPI) w październiku wyniesie 1,7 proc. Ich oczekiwania zamykały się w przedziale od 1,4 proc. do 1,7 proc., przy średniej na poziomie 1,65 proc.

Jak napisał w komentarzu Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers, dane o produkcji potwierdzają stopniowy wzrost popytu na produkcję oraz być może również odbudowywanie zapasów przez firmy. Co więcej, najprawdopodobniej w ostatnich dwóch miesiącach roku produkcja prawdopodobnie okaże się wyraźnie większa niż w analogicznym okresie minionego roku. Dodał, że w grudniu roczna dynamika produkcji może przekroczyć 7 proc.