Realne dochody osobiste Rosjan podskoczyły w największym stopniu od zeszłego roku a sprzedaż detaliczna wzrosła w porównaniu z wrześniem, sygnalizując poprawę popytu konsumpcyjnego po umocnieniu się w październiku rubla wobec dolara o 3 proc. 

Największy na świecie producent surowców energetycznych wykazuje oznaki odrodzenia, gdyż powrót globalnego popytu na surowce stanowi wsparcie dla eksporterów i odrodzenia popytu wewnętrznego po osiągnięciu przez rubla najwyższego w tym roku poziomu. W drugim kwartale gospodarka Rosji cofnęła się o 10,9 proc., a w trzecim spadek zmniejszył się do 8,9 proc.

„Konsumpcja gospodarstw domowych się stabilizuje po tym, jak wlokła się w tyle za innymi segmentami gospodarki” – mówi Olga Najdienowa, ekonomista w Otkritie Financial Corp. w Moskwie. Spodziewa się ona poprawy większości wskaźników z ostatni miesić, „gdyż ludzie nauczyli się adaptować do sytuacji, wsparciem okazały się także wydatki budżetu na potrzeby społeczne”. 

W piątek po południu rubel stracił 0,8 proc. wobec dolara do poziomu 29,0506 rubli, zmniejszając tygodniowe zyski do 0,6 proc. 

W październiku realne dochody Rosjan wspięły się na 6 proc. w porównaniu z wrześniem i wzrosły o 3,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Sprzedaż detaliczna wzrosła w porównaniu z wrześniem o 3,2 proc. , jednak w skali rocznej jest wciąż niższa o 8,5 proc.

Usługi, które odpowiadają w Rosji za około 40 proc. gospodarki, rosły w październiku już trzeci miesiąc z rzędu, co jest największym skokiem od września 2008 roku.

„Chociaż gospodarka już więcej nie spada, za wcześnie jeszcze mówić o odrodzeniu. Oznaki poprawy są wciąż wątłe, trudno mówić o ukształtowaniu się trendu” – dowodzi Jekaterina Leonowa, analityk z Alfa Bank.