Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści szacują, że PKB Republiki Południowej Afryki wzrosło w III kwartale o 0,5 proc. Tym samym gospodarka RPA zaczyna odżywać po dziewięciu miesiącach recesji. Oprócz potężnych inwestycji związanych z przyszłorocznym Mundialem, gospodarce RPA pomogło ożywienie w przemyśle, który załamał się w II kwartale. Ten sektor zapewnia 14 proc. PKB kraju. W lipcu, sierpniu i wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 2,5 proc.

W pierwszej połowie tego roku wartość inwestycji budowlanych wzrosła o ponad 10 proc. Ten wynik to efekt miliardowych wydatków państwa na budowę i modernizację stadionów i dróg oraz stworzenie linii szybkiej kolei w Johannesburgu. Kwoty wydane na infrastrukturę publiczną mają sięgnąć w 2013 roku 9,8 proc. PKB.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbędą się w RPA po raz pierwszy. Władze spodziewają się, że do kraju zjedzie 450 tysięcy turystów spoza Afryki, co pomoże zwiększyć PKB o 1 proc. Prognozy OECD mówią o 2,2-procentowym spadku w tym roku i 2,7 proc. wzrostu w roku 2010.