China Longyuan Power Group zamierza podczas IPO przeznaczyć do sprzedaży 2,14 miliarda akcji. Będzie to 3 największe na świecie IPO od co najmniej 1999 roku, w którym biorące udział przedsiębiorstwo zajmuje się pozyskiwaniem energii z alternatywnych źródeł. 

Według ostatniego raportu Morgan Stanley kontrolowana przez państwo firma, dostarcza ok. 24 proc. chińskiej energii wiatrowej. Jest to także piąta na świecie, pod względem ilości wytworzonej energii, elektrownia wiatrowa. Jej moc produkcyjna to 2,9 gigawata. W raporcie opublikowanym 6 listopada br. znalazły się także dane dotyczące wyników finansowych spółki. Szacuje się w nim, że jej tegoroczny zysk wyniesie ok. 130 milionów dolarów, co oznacza wzrost w porównaniu do zeszłego roku o 162 proc.

Głównym czynnikiem, który wpłynął na tak znaczącą poprawę finansów firmy są zmiany w dotychczasowej polityce pekińskiego rządu. Chińczycy bowiem coraz większą wagę przywiązują do korzystania z alternatywnych źródeł energii, głosząc na arenie międzynarodowej kolejne deklaracje związane z ograniczeniem zanieczyszczeń i poprawą stanu środowiska naturalnego.

W maju br. szef National Energy Administration – krajowej instytucji ds. energetyki, Zhang Guobao, zobowiązał się, że w ciągu najbliższych 10 lat wielkość energii wiatrowej wytwarzanej w Chinach wzrośnie pięciokrotnie. Wydaje się więc, że trend w gospodarce Państwa Środka dotyczący zwiększenia w ogólnej produkcji energii pochodzących z ekologicznych źródeł jest nieodwracalny i długotrwały. Co więcej, również analitycy finansowi są zdania, że i chińscy inwestorzy coraz chętniej będą lokowali swoje środki finansowe w firmy związane z niekonwencjalnymi źródłami energii, takimi jak wiatr, słońce, czy biomasa.