Analitycy oceniają, że również ostatnie trzy miesiące roku przyniosą spadek sprzedaży liczonej rok do roku, ale będzie on niższy niż w poprzednich kwartałach.

"Pozytywny wpływ na sprzedaż miało umocnienie się złotego w stosunku do dolara, dzięki czemu średnie ceny sprzętu spadły o 21%" - powiedział analityk z firmy IDC Polska odpowiedzialny za badania rynku PC Damian Godos, cytowany w komunikacie. IDC podało, że sprzedaż notebooków spadła o 13%, a desktopów o 26% w stosunku do III kwartału 2008 r. IDC zwraca uwagę, że mini notebooki (czyli wg terminologii IDC komputery przenośne wyposażone w energooszczędne procesory, o przekątnej ekranu nie większej niż 10 cali) dzięki sprzedaży ponad 37 tysięcy sztuk w III kwartale, stanowiły ponad 7% wszystkich sprzedanych komputerów przenośnych.

>>> Polecamy: aktualne informacje dotyczące nowych technologii

Analitycy oceniają, że polski rynek najgorsze może mieć już za sobą. "Po silnych spadkach w II kwartale 2009, gdy sprzedaż notebooków spadła o 18% a desktopów aż o 45% rok do roku, III kwartał przynosi nadzieję, że najgorsze rynek ma już za sobą. W IV kwartale przewidujemy wciąż spadki w porównaniu do ostatniego kwartału 2008, ale będą one mniejsze niż w poprzednich kwartałach 2009" - powiedział Godos.

IDC PC Tracker to cokwartalne badanie rynku komputerowego w Polsce, które obejmuje komputery stacjonarne, przenośne oraz serwery x86 zmontowane i/lub sprzedane przez firmy, nie obejmuje komputerów zmontowanych przez użytkowników prywatnych we własnym zakresie. IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego.