Unijne wsparcie dla firm jest dystrybuowane w programie Innowacyjna Gospodarka oraz w regionalnych programach operacyjnych. Z tego pierwszego mogą korzystać większe firmy. Natomiast przedsięwzięcia o wartości poniżej 8 mln zł powinny ubiegać się o wsparcie w regionach.

Ostatnie miliardy do podziału

Zebraliśmy informacje na temat konkursów, które planują przeprowadzić w 2010 roku urzędy marszałkowskie oraz instytucje odpowiadające za podział unijnych dotacji w regionach. Z danych pochodzących z połowy kraju wynika, że w przyszłym roku do podziału między przedsiębiorców będzie ponad 1 mld zł z UE.

Ta kwota na pewno zostanie zwiększona. Z szacunków DGP wynika, że może to być nawet kolejny 1 mld zł. Terminy konkursów i wysokość środków jest określana w harmonogramie przyjmowanym przez zarządy województw.

– Harmonogram naborów zostanie przyjęty w grudniu. Nie są jeszcze znane budżety przyszłorocznych konkursów. Zostaną ustalone tuż przed ogłoszeniem naborów, w momencie gdy zarząd województwa będzie przyjmował ich regulaminy – wyjaśnia Iwona Sinkiewicz ze świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego.

– Trwają końcowe prace nad przyszłorocznym harmonogramem – informuje Joanna Araszewicz z kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Wczoraj harmonogram miało przyjąć województwo podlaskie, ale decyzję odłożono.

Rekordowy 2009 rok

Zdaniem Ewy Fedor z Konfederacji Pracodawców Polskich, 2 mld zł to spore pieniądze, jednak na pewno nie zaspokoją one potrzeb inwestycyjnych przedsiębiorstw.

– Wystarczy spojrzeć na ostatni konkurs na wsparcie dla projektów innowacyjnych w programie Innowacyjna Gospodarka, w którym mogły startować tylko małe i średnie firmy. Złożyły one wnioski o wartości ponad 5,1 mld zł. To przeszło dwa razy więcej niż w przyszłym roku mogą wydać regiony – mówi Ewa Fedor.

>>> Czytaj też: "Każda firma znajdzie dotację dla siebie"

Trzeba pamiętać, że w dużej części województw 2010 rok będzie ostatni, w którym przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z unijnego wsparcia. To efekt przyśpieszenia w wydawaniu funduszy unijnych w 2009 roku. Dwanaście miesięcy temu szacowaliśmy, że regiony rozdysponują w kończącym się właśnie roku 1,5 mld zł. Tymczasem z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że do przedsiębiorców trafiło już ponad 5 mld zł z UE. To zdecydowana większość środków, które w ramach regionalnych programów operacyjnych zostały przeznaczone na wsparcie inwestycji.

– Na Dolnym Śląsku zostało już rozdysponowane około 976 mln euro. To 80 proc. pieniędzy, które mamy w programie operacyjnym. Oznacza to, że konkursy w przyszłym roku muszą być realizowane w ograniczonym zakresie, dostosowanym do środków zabezpieczonych na wsparcie inwestycji w budżecie państwa – mówi Ireneusz Ratuszniak z dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

Konkursy na finiszu

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się jeszcze o wsparcie w ostatnich tegorocznych konkursach. W tym tygodniu na Warmii i Mazurach kończy się nabór na dotacje na projekty inwestycyjne. Województwo świętokrzyskie planuje w grudniu rozpisanie dwóch konkursów dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm. Zakończą się one w pierwszych tygodniach przyszłego roku. Natomiast Dolny Śląsk planuje powtórzyć konkurs na dofinansowanie projektów związanych z organizacją Euro 2012.