marcin: W przyszłym roku chcę zacząć budowę domu. Muszę wziąć na tę inwestycję kredyt. Jaki kredyt warto teraz wziąć – w złotych czy w euro – i dlaczego?

Leszek Skiba: Nie wiemy, co się stanie z kursem złotego w przyszłości. W związku z tym istnieje w dalszym ciągu ryzyko kursowe i nie ma pewności, że kredyt w euro będzie bardziej opłacalny. Warto uważnie oceniać oferty kredytowe banków i podejmować decyzję, szacując zarówno wysokość raty, wynikającą z oprocentowania, jak i potencjalne zmiany wartości kredytu, wynikające ze zmian kursu złotego.

dawid: Zamierzam skonsolidować moje kredyty na łączną kwotę 700 tys. zł. Mam je w złotych. Średnie oprocentowanie wynosi 5,2 proc., a mogę uzyskać odsetki na poziomie 3,7 proc. w euro. Z wyliczeń wynika, że się opłaca! Na co powinienem jeszcze uważać?

Leszek Skiba: Należy uważać na to, że kryzys gospodarczy jeszcze się nie zakończył. Pesymiści mówią o drugiej fazie kryzysu i należy być ostrożnym w stosunku do opinii, że sytuacja gospodarcza szybko wróci do stanu sprzed kryzysu i złoty szybko będzie się umacniał. Istnieje prawdopodobieństwo, że złoty będzie zyskiwał na wartości, im będzie bliżej przyjęcia euro. Jednak nie ma pewności, że tak będzie. Ten mechanizm był silny przed kryzysem, ale czy się powtórzy po kryzysie, tego nie wiemy.

>>> Czytaj też: "Euro kusi, ale na razie lepiej nie zmieniać waluty kredytu"

dawid: Jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy nie zmienię waluty i poczekam, aż waluta euro wyprze złotego? 

Leszek Skiba: Wprowadzenie euro dla konsumentów będzie mało zauważalne, jeśli chodzi o poziom cen w krótkim okresie. Korzyści i zagrożenia prezentował NBP w Raporcie o członkostwie opublikowanym w lutym 2009 roku. Polska może być gotowa na euro, gdy spełni kryteria, co realnie oznacza, że będzie to po zakończeniu kryzysu. Wtedy deficyt spadnie poniżej 3 proc. PKB, co jest koniecznym warunkiem wejścia do strefy euro.

Danka: Wiadomo, że banki nakładają wyższe marże na kredyty w euro. Czy mimo to kredyt w euro się opłaca? Podobno tak, ze względu na naszą akcesję. Czy mógłby pan wyjaśnić mi ten mechanizm?

Leszek Skiba: Jeśli złoty będzie coraz mocniejszy, to kredyt w euro może się opłacać, bo wartość kredytu w przeliczeniu na złote będzie coraz mniejsza. Ale zakładamy, że przed akcesją złoty będzie się umacniał, co jest prawdopodobne, ale nie jest pewne, bo nie wiemy, kiedy świat wyjdzie z kryzysu i co nas po drodze spotka.