W zamian resort planuje finansować podnoszenie kwalifikacji technicznych pracowników.
Tematyka szkoleń będzie musiała być powiązana z wiedzą w zakresie m.in.:
● automatyki,
● biotechnologii,
Reklama
● chemii,
● fizyki,
● informatyki,
● inżynierii materiałowej i środowiskowej,
● matematyki,
● budowy maszyn,
● ochrony środowiska
● wzornictwa.
Jak widać, te szkolenia są zbliżone tematycznie do kierunków studiów technicznych, które są obecnie tworzone na uczelniach wyższych przy wsparciu z funduszy unijnych.
Dodatkowo unijne pieniądze mają finansować szkolenia z zakresu tzw. kompetencji społecznych (np. zarządzenie, negocjacje) dla pracowników o wyższym i średnim wykształceniu technicznym. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, takim pracownikom często brakuje wiedzy i umiejętność z zakresu komunikacji społecznej.
Zmiana będzie dotyczyła tylko szkoleń, które są finansowane na poziomie krajowym. Mogą w nich uczestniczyć firmy, które działają w kilku regionach Polski (w ramach poddziałania 2.1.1 w programie Kapitał Ludzki). Nie obejmie ona kompleksowych programów szkoleniowych, przygotowywanych dla jednego, konkretnego przedsiębiorstwa. Nadal dotacje na szkolenia na poziomie regionalnym będą mogły być przeznaczone na szkolenia o charakterze podstawowym.
Projekt zmian został już przygotowany i zostanie zatwierdzony pod koniec listopada. Będzie obowiązywał od pierwszego przyszłorocznego konkursu.
Według informacji uzyskanych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, konkurs na dotacje w poddziałaniu 2.2.1 odbędzie się w I kwartale 2010 r. Nie wyznaczono jeszcze jego budżetu.