Podobne dotacje są także dostępne w regionalnych programach i operacyjnych.
Jednym z ciekawszych rodzajów wsparcia, którymi dysponuje agencja w latach 2007 – 2013, są dotacje dla projektów wspierające powstawanie firm innowacyjnych.

Naukowcy też pomogą

Mają one polegać na zidentyfikowaniu innowacyjnych projektów gospodarczych i stworzeniu dla nich korzystnych warunków rozwoju. W jego realizację będą zaangażowane środowiska naukowe. W drodze konkursu zostaną wybrane podmioty, które pomogą przedsiębiorcom lub kandydatom na przedsiębiorców w rozpoczęciu i rozwinięciu biznesu. Wybrane organizacje sfinansują część kosztów nowej działalności gospodarczej w czasie jej inkubacji, a także będą inwestowały w nowo utworzone przedsiębiorstwa (w formie objęcia udziałów).
Reklama
Adresatami programu są nowo powstałe firmy oraz instytucje, które wspierają powstawanie innowacyjnych biznesów, np. inkubatory biznesu, centra transferu technologii i innowacji, parki naukowo-technologiczne.
Kolejnym działaniem, które ma wzmocnić potencjał polskiej gospodarki i wpłynąć na jej konkurencyjność, jest tworzenie powiązań kooperacyjnych firm (tzw. klastrów). PARP będzie wspomagać budowanie systemów współpracy między firmami. Projekt ma zachęcić firmy do tworzenia klastrów i ułatwić organizację współpracy, szczególnie w zakresie zarządzania strukturą organizacyjną, przygotowania wspólnych planów rozwoju, wspólnych inwestycji, działań marketingowych.
Agencja będzie zaangażowana w tworzenie sieci instytucji otoczenia biznesu o charakterze proinnowacyjnym. Głównym założeniem programu jest ułatwienie firmom dostępu do kompleksowych, wysokiej jakości usług biznesowych na terenie całego kraju. PARP będzie pomagać przy budowie i rozwoju sieci instytucji wspierających biznes. Sieci te mogą mieć zasięg krajowy i międzynarodowy.



Przemysłowe prawa wlasności

Nową formą pomocy udzielanej przez PARP firmom zainteresowanym innowacjami będzie dofinansowanie części kosztów uzyskania praw własności przemysłowej oraz usług doradczych związanych z ich ochroną. Agencja będzie także uczestniczyć w przyznawaniu pożyczek i dotacji na pokrycie kosztów postępowań związanych z uzyskaniem praw własności przemysłowej. Na wsparcie mogą również liczyć instytucje i organizacje zarządzające prawami własności intelektualnej.

Usługi dla małych i średnich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie także wspierała instytucje działające w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU). Sieć obejmuje obecnie ok. 160 instytucji, które świadczą usługi na terenie całej Polski. W skład sieci wchodzą głównie lokalne fundacje i stowarzyszenia, agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, izby przemysłowo-handlowe oraz centra wspierania biznesu świadczące usługi bezpośrednio na rzecz MSP i osób podejmujących działalność gospodarczą. Organizacje zarejestrowane w KSU to podmioty mające wieloletnie doświadczenie w realizacji usług i programów pomocowych (z funduszy przedakcesyjnych i strukturalnych) dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz osób bezrobotnych czy podejmujących działalność gospodarczą.
W sieci KSU są wyłącznie ośrodki, które uzyskały pozytywny wynik audytu. KSU jest systemem otwartym, do którego w trybie ciągłym mogą dołączać nowe ośrodki (więcej http://ksu.parp.gov.pl).
W ramach KSU działa grupa 13 ośrodków, które świadczą usługi doradcze o charakterze proinnowacyjnym. Tworzą one Krajową Sieć Innowacji. Ośrodki KSI pomagają przedsiębiorcom sektora MSP w budowaniu warunków do transferu i komercjalizacji nowych rozwiązań technologicznych oraz realizacji przedsięwzięć innowacyjnych. Wszystkie ośrodki KSI stale współpracują z co najmniej jedną jednostką naukową w zakresie świadczonych usług dla MSP. Niektóre z nich same są wydzielonymi organizacyjnie częściami takich jednostek badawczych.