Hakerzy wykradli hasła użytkowników kilkunastu najpopularniejszych polskich portali internetowych. Ich ofiarami padli właściciele kont na Allegro.pl, Naszej-klasie.pl, Erze.pl, Kurniku.pl, Fotce.pl oraz Bloksie.pl. Jak oceniają specjaliści, przestępcy hasła zdobyli nie poprzez włamanie się na serwery portali, tylko na komputery samych internautów. Zainstalowano na nich specjalne programy szpiegujące, tzw. robaki, które wyśledziły wpisywane hasła.

– Zostaliśmy poinformowani o sprawie i teraz szczegółowo ją sprawdzamy – potwierdza Rafał Tarłowski z zespołu CERT Polska powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. A ten nie jest najlepszy: w połowie sierpnia hakerzy ukradli administratorom serwisu Wykop.pl 100 tys. haseł. Z kolei w październiku internetowi przestępcy pozyskali dane dostępowe użytkowników poczty Hotmail, Gmail, Yahoo oraz AOL. – Średnio raz na tydzień mamy jedno zgłoszenie o kradzieży haseł do kont bankowych. Jest ona najgroźniejsza dla internautów, bo może pociągnąć za sobą poważne straty finansowe – mówi Tarłowski.

Jeszcze częściej dochodzi do kradzieży haseł do poczty i portali społecznościowych. – Dla cyberprzestępców to łakome kąski, bo często niestety internauci tych samych haseł używają do wszystkich swoich wirtualnych kont. Zdobywając hasło Naszej-klasy, złodziej otrzymuje więc równocześnie hasło do poczty. I potem można w miarę łatwo wydobyć również to, które służy do logowania się do konta bankowego.

>>> Czytaj także: Atak hakerów. Wyciekły hasła i loginy