PKP Cargo do prywatyzacji przygotuje konsorcjum firm: McKinsey&Company, Bank Zachodni WBK, DM BZ WBK i Kancelaria Weil Gotshal&ManagerPaweł Rymarz. – Rolą doradcy będzie wsparcie prowadzonych w PKP Cargo działań restrukturyzacyjnych, a w szczególności określenie strategii i harmonogramu prywatyzacji – mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP.

Pakiet na sprzedaż

Wiadomo, że do sprzedaży przewidziany jest pakiet mniejszościowy. Ponad 50 proc. udziałów pozostanie w rękach Skarbu Państwa. PKP po raz kolejny odsunęły prywatyzację PKP Cargo. Spółka miała zostać sprzedana już w 2004 roku. Teraz PKP wskazuje 2012 rok.

– Spółka wymaga bardzo głębokiej restrukturyzacji, która już trwa. Innym ważnym powodem przesunięcia terminu sprzedaży akcji jest wciąż nie najlepsza sytuacja na rynkach finansowych – uzasadnia zmianę harmonogramu sprzedaży PKP Cargo Michał Wrzosek.

Może być za późno

Przesunięcie terminu prywatyzacji krytykuje Adrian Furgalski, analityk rynku transportu. Jego zdaniem w 2012 roku może się już nie znaleźć inwestor branżowy chętny do kupna polskiego przewoźnika. – Kolejne przesunięcie terminu sprzedaży PKP Cargo oznacza zmarginalizowanie tej spółki do roli lokalnego przewoźnika – mówi Adrian Furgalski.

Podkreśla, że do 2012 roku wszyscy najwięksi europejscy gracze zajmą już pozycje na polskim rynku, przejmując mniejszych, prywatnych przewoźników. – Wówczas PKP pozostanie tylko sprzedaż akcji podmiotom finansowym, a to oznacza jednorazowy zastrzyk dla budżetu, ale brak jasnej przyszłości dla firmy – mówi Adrian Furgalski.

Przesunięcie terminu prywatyzacji nie zmartwiło zaś Wojciecha Balczuna, prezesa PKP Cargo. – Jeżeli nie zejdziemy z obecnej ścieżki wzrostu przewozów i przychodów, wartość firmy będzie się powiększać. To pozwoli korzystnie sprzedać akcje spółki w 2012 roku – mówi Wojciech Balczun.

Lepsze wyniki

Przewoźnik w ostatnich miesiącach poprawia wyniki. Po fatalnym początku roku październik był piątym miesiącem z rzędu, w którym Cargo zanotowało dodatni wynik na sprzedaży. W październiku było to prawie 16,5 mln zł zysku na sprzedaży, a we wrześniu – 11,3 mln zł zysku.