Bankowe marże na kredytach dla firm spały o 0,5 do 1,0 proc. Banki jednak bardzo selektywnie wybierają swoich klientów. Szczególnie zależy im na dużych, solidnych przedsiębiorstwach, które na pewno spłacą zaciągnięte pożyczki.

Przedsiębiorcy już zaczęli zauważać wzmożone zainteresowanie banków ich spółkami i znacznie korzystniejsze warunki współpracy oferowane przez instytucje finansowe. Zmiana podejścia banków w stosunku do kredytowania przedsiębiorstw związana jest z ożywieniem całej gospodarki i poprawą płynności finansowej samych banków. „Na początku roku przepowiadano nam recesję w 2009 r. Dziś perspektywy dla gospodarki są całkiem inne” – mówi „Rzeczpospolitej” Przemysław Gdański, członek zarządu BRE Banku. „Bardziej optymistycznie patrzymy na to, co może spotkać polskich przedsiębiorców” - dodaje.

Przedsiębiorcy jednak są na razie sceptycznie nastawieni do bankowej ofensywy kredytowej i starają się dywersyfikować źródła finansowania, np. poprzez emisję obligacji. Firmy wciąż pamiętają gorzkie doświadczenia związane pożyczkami zaciąganymi w czasie kryzysu, kiedy to banki masowo wypowiadały im umowy kredytowe.

Więcej: "Rzeczpospolita"