Dla niektórych inwestorów był to szok, gdyż do tej pory przyjmowano, iż ten region świata nie został poważnie osłabiony przez kryzys (to właśnie arabskie fundusze stały w ostatnich miesiącach za zakupami akcji na światowych parkietach, a ich przedstawiciele stali się poważnymi akcjonariuszami części firm). W efekcie wracają obawy, czy aby kolejna odsłona globalnego kryzysu nie przypadnie akurat na region Bliskiego Wschodu. Do tego mniejsza płynność rynków za sprawą święta w USA, a także fakt końca miesiąca, wzmagają tylko nerwowe reakcje inwestorów. Pozycje oparte o carry-trade są niemal panicznie zamykane, o czym świadczy wyraźne umocnienie się dolara względem głównych walut, mocne spadki na emerging-markets, a także rynku surowców (np. złota).

Dzisiaj rano kurs EUR/USD ustanowił minimum na 1,4830. Tym samym zgodnie z przewidywaniami powróciliśmy do wcześniejszej konsolidacji na 1,4800-1,5050. Wczoraj po południu spadki nasiliły się też po wypowiedzi francuskiej minister gospodarki, która przyznała, iż obecny kurs euro jest szkodliwy dla eksporterów. W normalnych warunkach takie słowa zostałyby zignorowane – krytycyzm Francuzów jest powszechnie znany. Jednak wczoraj, kiedy na rynkach spekulowano o możliwych interwencjach banków centralnych w obronie słabnącego dolara, ich waga była zupełnie inna (inwestorzy najbardziej obawiają się przecież skoordynowanej akcji). Dzisiaj rano mocno osłabł też złoty – notowania euro osiągnęły szczyt na 4,1975 zł, a dolara na 2,83 zł. Sytuacja zaczyna się jednak powoli uspokajać. Wsparciem dla euro i złotego mogą stać się dane z Eurolandu o nastrojach w gospodarce (jeżeli będą dobre). Niemniej po południu może być znów nerwowo w kontekście otwarcia handlu na Wall Street o godz. 15:30. Giełdowa sesja będzie dzisiaj trwać tylko 4 godziny, stąd też część inwestorów może reagować dość nerwowo w kontekście informacji z Dubaju. Swoją drogą czas chyba na odpowiednie działania PR ze strony przedstawicieli arabskich władz…

EUR/PLN: Dzisiejszy szczyt w okolicach 4,1975 wypadł idealnie na linii dawnego trendu wzrostowego pociągniętej przez minima z września i października b.r. Impet ruchu w ostatnich dniach był ogromny, niemniej widać, iż ulega on już zakończeniu. Wskaźniki 4H potwierdzają wprawdzie wzrosty, ale zachowanie skrajnie wykupionych Stochastic i RSI, przestrzega przed szybkim odwróceniem trendu. Powrót w okolice 4,16 jest więc dzisiaj dość prawdopodobny.

USD/PLN: Dzisiejszy szczyt w okolicach 2,83 wypadł na średniej z 68 dni, a także w rejonie dawnych wsparć (teraz oporów) z przełomu października i listopada b.r. Szybkie wskaźniki na 4H pokazują skrajne wykupienie, stąd też odwrócenie trendu jest możliwe. Powrót w okolice 2,7850 wydaje się być prawdopodobny jeszcze dzisiaj.

EUR/USD: Notowania na powrót zakotwiczyły się w konsolidacji 1,48-1,5050. Dzisiaj możliwe jest pewne odreagowanie mocnych spadków (w ciągu dwóch dni rynek spadł o ponad 300 punktów). Szybkie wskaźniki 4H są w fazie skrajnego wyprzedania, siłę trendu potwierdza jedynie MACD. Niemniej odreagowanie nawet w okolice 1,4920 jest dzisiaj możliwe. Wtórna, choć niewielka fala spadkowa może pojawić się po południu – pomoże ona w wykreśleniu pozytywnych układów na wskaźnikach.

GBP/USD: Spadki zatrzymały się dzisiaj w okolicach minimów z 26 października i 3 listopada. Odreagowanie jest możliwe, co zresztą już ma miejsce. Oporem są okolice 1,6470 i nie można wykluczyć, że te okolice zostaną dzisiaj przetestowane. Wtórna, choć niewielka fala spadkowa może pojawić się po południu. Warto zwrócić uwagę na wsparcie w rejonie 1,6330.\