Lewandowski będzie odpowiadał za wielką reformę budżetu UE i przygotowanie projektu wieloletnich planów budżetowych UE po 2013 roku. Barroso, ogłaszając w piątek podział tek w nowej KE, podkreślił kompetencję europosła PO Janusza Lewandowskiego, byłego szefa Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego, do objęcia teki komisarza ds. budżetu UE.

"To ekspert w dziedzinie budżetu, a jednocześnie polityk wybrany do PE dwa razy. Liczę na jego kompetencje techniczne i polityczne, by przedstawić propozycję reformy budżetu i nowych wieloletnich planów budżetowych. Spotkałem się z nim kilkakrotnie i widziałem, jak bardzo był bardzo zainteresowany tą teką" - powiedział na konferencji prasowej Barroso.

W nowej Komisji Europejskiej będzie aż siedmiu wiceprzewodniczących, w tym trzy kobiety. Są to: Brytyjka baronessa Catherine Ashton (szefowa unijnej dyplomacji), Hiszpan Joaquin Almunia (konkurencja), Estończyk Siim Kallas (transport), Holenderka Neelie Kroes (społeczeństwo i technologie cyfrowe), Luksemburka Viviane Reding (sprawiedliwość i prawa podstawowe), Włoch Antonio Tajani (przemysł i przedsiębiorczość) i Słowak Marosz Szefczovicz (administracja).

"Zebrałem silną KE, która wzmocni rolę Europy i wierzę, że to właściwi ludzie na właściwych stanowiskach" - powiedział Barroso.