Wśród gości, ponad 71 proc. stanowili goście krajowi. Zagranicznych było 2,1 mln, czyli 7 proc. mniej niż przed rokiem. "Świadczy to o tym, że Kraków przetrwał burzę kryzysową. Cały czas obawiałam się, czy nie osiągniemy spadku powyżej 10 proc., ale okazało się, że marka, nad którą pracowaliśmy przez lata, jest już na tyle mocna, że oparła się kryzysowi" - powiedziała PAP w piątek pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. turystyki Grażyna Leja. Podkreśliła, że Kraków dobrze wypada na tle innych miast w Polsce, które odnotowały w tym roku nawet 20-30 proc. spadki ruchu turystycznego.

"Średni spadek w stosunku do ubiegłego roku wynosi tylko 2,5 proc., więc to nie jest duży spadek. W turystyce przyjazdowej zagranicznej mamy trochę większy spadek, bo ponad 7 proc., ale wyrównują to nam zwiększone przyjazdy turystów krajowych" - oceniła Leja. Wśród obcokrajowców najwięcej było w tym roku Brytyjczyków (prawie 29 proc.). Dalej znaleźli się Niemcy (12 proc.), Francuzi (8 proc.) oraz Włosi i Amerykanie (po ok. 5 proc.). Najczęściej celem przyjazdów do Krakowa było zwiedzanie zabytków i wypoczynek. Ważnymi powodami były też odwiedziny krewnych i znajomych, sprawy biznesowe oraz cel religijny.

Spośród wszystkich odwiedzających, ponad 5,5 mln zł pozostało w Krakowie przynajmniej na jedną noc. Jak zauważyła Leja, z powodu kryzysu ludzie ci, częściej niż dawniej, szukali alternatyw dla noclegów w hotelach i hostelach, co odbiło się negatywnie na wynikach tej branży. "Okazało się, że turyści w dobie kryzysu szukają tańszych możliwości noclegów: u znajomych, w akademikach" - dodała pełnomocnik prezydenta. Podczas pobyty w Krakowie goście wydali w sumie 2,6 mld zł (bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu). Było to o 200 mln zł mniej niż rok wcześniej. Turyści zagraniczni wydawali średnio 650 zł na osobę, a turyści krajowi - 240 zł na osobę.