Równolegle spółka będzie notowana na którejś z wiodących giełd światowych: w Londynie, Nowym Jorku lub na Euronext. Przedstawiciele Enterprise Investors, którego fundusz jest największym akcjonariuszem czeskiej spółki, nie ukrywają, że wartość oferty publicznej AVG wyniesie co najmniej 1 mld zł. Może być jeszcze większa, jeśli firma zdecyduje się kupić któregoś z konkurentów, a ma taki zamiar.

AVG zaczynało w 1991 r. od produkcji oprogramowania antywirusowego. Obecnie zatrudnia 600 osób, z czego 400 w Czechach. A oprogramowania AVG korzysta obecnie ponad 80 mln użytkowników. Do tej pory spółka sprzedała ok. 100 mln licencji na swoje produkty. Planowana na drugie półrocze 2010 r. oferta AVG będzie jedną z największych przeprowadzonych przez prywatną firmę na naszym rynku kapitałowym. Wcześniej austriacki Immoeast pozyskał ok. 2 mld zł, a LC Corp 1,06 mld zł.

Oferta publiczna czeskiej spółka nie przebije megaofert, które na przyszły rok planują firmy z państwowym rodowodem. Już ten rok dzięki subskrypcjom, które przeprowadziły PGE i PKO BP, jest rekordowy, jeśli chodzi o wartość pozyskanych przez przedsiębiorstwa pieniędzy.

Więcej w sobotniej "Rzeczpospolitej".