W tym miesiącu BGŻ wprowadził do swojej oferty konto dla starszych osób. Rachunki dla emerytów ma już pięć banków (także BZ WBK, Bank Pocztowy, BNP Paribas Fortis i BPS). Jednak nawet w bankach, które nie proponują specjalnych rachunków dla seniorów, są produkty, które można polecić starszym osobom. Zwycięzcą przygotowanego wspólnie z Open Finance rankingu jest Konto Wyjątkowe w Banku Ochrony Środowiska, dostępne nie tylko dla seniorów. – To konto uniwersalne dla osób, które często korzystają z bankomatów i np. z przelewów w oddziale. Nie wykluczam, że w przyszłym roku wprowadzimy specjalne konto dla starszych klientów – mówi Renata Janczura, dyrektor departamentu Produktów Detalicznych w BOŚ.

Pewne dochody

Kryzys spowodował, że banki zaczęły bardziej cenić starsze osoby, którym nie grozi zwolnienie z pracy. – Są bardzo lojalnymi klientami, którzy miesiąc w miesiąc przelewają środki z tytułu otrzymywanego świadczenia na konto. Nawet jeśli te sumy z osobna nie są wysokie, to przy dużej skali pozwalają bankowi na stabilne budowanie salda środków bieżących – mówi Karolina Stefanowicz z Banku Pocztowego. W rankingu braliśmy pod uwagę głównie koszty korzystania z rachunku.

– Przyjęliśmy założenie, że emeryt nie korzysta z bankowości internetowej i wykonuje w miesiącu pięć przelewów – mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance. Założyliśmy też, że miesięcznie na konto wpływa 1,5 tys. zł, a wypłaty dokonuje się w sieci bezpłatnych bankomatów (cztery razy w roku poza tą siecią) oraz w oddziale. Zwycięzca rankingu, BOŚ, ma tylko 112 oddziałów, ale aż 14 tys. bezpłatnych bankomatów i nie pobiera opłat za przelewy w oddziale. Jego konto jest bezpłatne tylko przez sześć miesięcy. Później kosztuje 19 zł miesięcznie.

Zakupy z kartą

– Na II miejscu znalazł się specjalny rachunek dla emerytów w Banku Pocztowym (Konto Nestor). Jeśli jego posiadacz zapłaci dołączoną do rachunku kartą za zakupy o wartości co najmniej 500 zł miesięcznie, konto jest darmowe – mówi Mateusz Ostrowski. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, to rachunek kosztuje 5 zł miesięcznie. Klient może jednak liczyć na tanie przelewy w oddziale i przez telefon (za 1 zł) oraz na dodawane do konta ubezpieczenie NNW i assistance. Może ono pokryć koszty wizyty w domu hydraulika lub lekarza.

– Nasze konto gwarantuje dostęp do gotówki w każdym miejscu w kraju we wszystkich placówkach Poczty Polskiej oraz Banku Pocztowego. Jesteśmy też jedynym bankiem, który umożliwia dostawę gotówki do domu, przez listonosza. Te usługi są bezpłatne – mówi Karolina Stefanowicz. Atrakcyjną ofertę dla seniora ma też Lukas Bank. Kolejne miejsca w rankingu zajęły konta przygotowane specjalnie z myślą o starszych klientach: Pakiet Pogoda w BNP Paribas Fortis, Konto Aktywni 50+ w Banku Zachodnim WBK i Plan Senior w BGŻ.

– W promocji, która trwa do końca marca 2010 r., prowadzenie konta przez sześć miesięcy nic nie kosztuje – mówi Joanna Moskalik, kierownik zespołu produktów rozliczeniowo-oszczędnościowych w BGŻ. Aby skorzystać z promocji, trzeba przelewać na konto całą emeryturę. Bank zapewnia, że jego doradcy mogą wziąć na siebie obowiązek poinformowania ZUS o nowym numerze rachunku. – Widać, że produkty proponowane seniorom faktycznie wypadają lepiej niż wiele tradycyjnych kont. Zazwyczaj opłata za ich prowadzenie jest o kilka złotych niższa od standardowej. Tańsze są też przelewy w oddziale – mówi Mateusz Ostrowski.

Warunki dodatkowe

W przypadku specjalnych kont banki wymagają spełnienia określonych warunków. W Banku Pocztowym i w BNP Paribas Fortis konto mogą założyć tylko emeryci i renciści, w BGŻ i BPS trzeba mieć ukończone 60 lat, a w BZ WBK 50 lat.