Co prawda bieżąca wartość złotego jest wyższa niż pod koniec ubiegłego tygodnia kiedy to doszło do panicznej wyprzedaży naszej waluty, ale zwróćmy uwagę, że osłabienie to wiązać można jedynie z jednorazowym czynnikiem w postaci problemów finansowych dubajskiego funduszu. Zazwyczaj wydarzenia takie mają chwilowe znacznie i w krótkim czasie rynki powracają do właściwych sobie trendów.

Taką okazję nasza waluta zyskała dodatkowo po publikacji ważnych danych o PKB w III kwartale. Wzrost gospodarczy w minionym kwartale na poziomie +1,7 r/r., coraz lepsze dane o inwestycjach i wysoką kontrybucję eksportu netto inwestorzy powinni ocenić pozytywnie, zwłaszcza, że wcześniej obawiano się iż trzeci kwartał będzie najgorszy w tym roku. Wzorem analogicznych wydarzeń z poprzednich okresów tak pozytywne zaskoczenie wynikami gospodarki powinno zachęcać do zakupów naszej waluty. Tymczasem, złoty po publikacji danych nie wykazuje tendencji aprecjacyjnych.

Obserwujemy lekkie osłabienie złotego będące wynikiem realizacji zysków z zajmowanych wcześniej krótkich pozycji w walucie.

Silniejszym wsparciem dla naszej waluty mogą okazać się zaplanowane na ten tydzień publikacje z USA i Eurolandu. Wysokie odczyty indeksów ISM (wartość wyższa niż poprzednio) i nie gorsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu będą zachętą dla inwestorów do powrotu na nasz rynek. Ponadto istotna będzie publikacja Beżowej Księgi Fed i komunikat ECB po comiesięcznym posiedzeniu Rady Banku. Oba te wydarzenia z uwagą obserwować będą uczestnicy rynku EUR/USD. Wzrost popytu na eurodolara sprawi, że złotemu łatwiej będzie zyskiwać. W przeciwnym wypadku, kurs naszej waluty spadnie ponownie do poziomu EUR/PLN 4,20. Niewykluczone, że na takie rozstrzygnięcia uczestnicy rynku będą musieli poczekać aż do końca tygodnia.

Prognoza walutowa do 4 grudnia 2009 r.

Waluta

Kierunek kursu. Prognoza na bieżący tydzień

Cel. Poziom kursu

USD/PLN

Przedział wahań

2,70 – 2,81

EUR/PLN

Przedział wahań

4,10 – 4,20

CHF/PLN

Przedział wahań

2,71 – 2,78