– Po pięciu miesiącach działalności sieć wRodzinie ma kilkadziesiąt tysięcy klientów. Większość kart SIM była co najmniej raz doładowana – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Arkadiusz Sugier, prezes spółki CenterNet, która oferuje przedpłacone usługi telefonii komórkowej we współpracy z fundacją LuxVeritatis.
Ile dokładnie kart w sieci wRodzinie jest aktywnych, tego prezes nie chciał ujawnić. Z szacunków DGP wynika, że jest to ok. 50 tys. SIM, czyli mniej więcej tyle samo, ile obsługuje działający od lutego 2008 roku MobilKing lub uruchomiony w kwietniu 2008 r. Carrefour Mobile Mova, wirtualni operatorzy komórkowi.

>>> Czytaj też: Komórkowi giganci oddają pole małym graczom

CenterNet swe usługi świadczy z wykorzystaniem infrastruktury Polskiej Telefonii Cyfrowej. Ma tylko trzy własne stacje bazowe. Gdy w maju 2007 r. spółka wygrała przetarg na częstotliwości 1800 MHz, zobowiązała się, że do końca 2009 roku w zasięgu jej nadajników mieszkać będzie 15 proc. Polaków. Operator osiągnął to, podpisując tuż przed świętami umowę z kojarzoną z Zygmuntem Solorzem spółką Aero2 o wykorzystaniu infrastruktury tej firmy do świadczenia własnych usług.
Reklama
Spytaliśmy Polską Telefonię Cyfrową, czy jest zadowolona z dotychczasowych wyników współpracy z CenterNetem. – Nasza współpraca jest oparta na zasadach komercyjnych podobnie jak ze wszystkimi innymi partnerami – odpowiedział nam Andrzej Pomarański z biura prasowego PTC.



wRodzinie do grudnia była praktycznie jedyną marką usług komórkowych sprzedawaną przez CenterNet. W tym miesiącu dołączyła do niej następna – CenterNet Dzieciom, przeznaczona dla najmłodszych użytkowników. Wraz z kartą SIM sprzedawany jest telefon Fonek. UKE najpierw przyznał mu certyfikat Bezpieczny Telefon, a potem ostrzegł, że pole elektromagnetyczne emitowane przez ten telefonu, choć niższe od unijnych norm, może być zbyt wysokie dla dzieci.
Na początku tego roku jeden z poprzednich zarządów CenterNetu – spółka należy do kontrolowanego przez Romana Karkosika notowanego na giełdzie funduszu NFI Midas – zapowiadał, że w grudniu 2009 r. w sieci będzie działać 500 tys. kart SIM. Dziś prezes Sugier mówi, że w przyszłym roku może być to kilkaset tysięcy kart. – W ostatnich dniach codziennie aktywowane jest ok. tysiąca nowych kart SIM – mówi Arkadiusz Sugier. Dodaje, że od 16 grudnia sieć sprzedaży rozszerzona została o 5 tys. placówek Poczty Polskiej. Zapowiada, że w przyszłym roku sieć dystrybucji jeszcze wzrośnie. Zwiększy się też liczba punktów, w których można doładować karty.
wRodzinie, która usługi zaczęła świadczyć w lipcu podczas pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę, pozycjonowana jest jako marka rodzinna, przeznaczona przede wszystkim dla osób starszych i samotnych. W praktyce reklama kierowana jest do osób korzystających z mediów związanych z toruńskim zakonem Redemptorystów, czyli Radiem Maryja, Telewizją Trwam i Naszym Dziennikiem. Tam też głównie jest reklamowana. Tylko jedna krótka kampania reklamowa odbyła się w I programie Polskiego Radia. Zapowiadała dołączenie 31 października do Naszego Dziennika starterów sieci. CenterNet prowadzi również marketing bezpośredni: promuje usługi i wyjaśnia działanie telefonii komórkowej.



>>> Czytaj też: Sieć wRodzinie ma problemy

Sieć jako pierwsza w Polsce zaczęła sprzedaż telefonów dostosowanych do potrzeb osób starszych: z dużymi znakami na wyświetlaczach i dużymi klawiszami z wyraźnymi dużymi cyframi. – Te telefony stanowią ponad 40 proc. komórek, które sprzedaliśmy wraz z kartami SIM wRodzinie – mówi Arkadiusz Sugier. Po listopadowej obniżce minuta rozmowy do innych sieci – poza Play i Cyfrowy Polsat – kosztuje 27 gr, zaś połączenia na telefony stacjonarne i do innych klientów wRodzinie – 19 gr. SMS kosztują odpowiednio 25 i 15 gr.
Według prezesa na przełomie grudnia i stycznia CenterNet uruchomi własne punkty styku z innymi operatorami komórkowymi oraz kilkoma innymi operatorami, dzięki czemu będzie mógł pobierać opłaty MTR. Ustalona przez UKE stawka MTR to 65 gr za minutę w godzinach szczytu i jest niemal cztery razy wyższa niż MTR pobierane przez Polkomtel, PTK Centertel oraz PTC i o 64 proc. wyższa niż stawka, jaką od stycznia pobierało będzie P4, operator sieci Play. UKE zapowiada, że w 2010 roku zniknie asymetria stawek MTR.
50 tys. aktywnych kart SIM może być w sieci wRodzinie