Przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń na rynku teleinformatycznym w mijającym roku.

STYCZEŃ

14.1. - Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski poinformował, że pierwsze "wyspy cyfrowe", czyli obszary, na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, powstaną we wrześniu br. w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i w Poznaniu. Zaznaczył też, że w marcu 2010 r. naziemną telewizję cyfrową będą mogli odbierać mieszkańcy: Kalisza, Częstochowy, Opola, Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia, Lublina, Olsztyna, Konina, Piły, Białogardu, Świnoujścia, Koszalina, Lęborka, Płocka, Opoczna, Jeleniej Góry, Kłodzka, Zakopanego, Rabki, Dęblina, Zamościa, Elbląga, Giżycka, Iławy i okolic tych miejscowości.

15.1. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że firmy oferujące połączenia telefoniczne oraz internet - Aster, Dialog i Tele2 - ograniczały prawa odbiorców usług telekomunikacyjnych. Za nieuczciwe praktyki musiały zapłacić łącznie ponad 7 mln zł kary.

LUTY

2.2. - Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił wyniki badań Centrum Badań Marketingowych INDICATOR, zgodnie z którymi w 67 proc. gospodarstw domowych w Polsce jest komputer, a 79,6 proc. z nich posiada dostęp do internetu. Ponad połowa (52 proc.) ma w domu łącze o prędkości od 256 kb/s do 1 Mb/s, a 34,8 proc. korzysta z połączeń o prędkości 1 Mb/s lub większej.

4.2. - Premier Donald Tusk odwołał Andrzeja Panasiuka ze stanowiska wiceministra infrastruktury i powołał na to stanowisko Magdalenę Gaj. Wcześniej pracowała w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

MARZEC

6.3. - Spółka INFO-TV-FM wygrała konkurs na operatora telewizji mobilnej, odbieranej m.in. w telefonach komórkowych. Jej oferta w konkursie była najlepsza - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Konkurs przegrała spółka Mobile TV, utworzona przez czterech operatorów telefonii komórkowej: Polkomtel (Plus), PTK Centertel (Orange), Polską Telefonię Cyfrową (Era) i P4 (Play).

12.3. - Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym w każdym nowym budynku inwestor będzie musiał założyć łącza telekomunikacyjne; wcześniej nie musiał tego robić. Instalacja musi obejmować odcinek od połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną - do gniazda abonenckiego. Nowe przepisy zobowiązują inwestorów do założenia łączy telekomunikacyjnych, które pozwalają na podłączenie telefonu, radia, telewizji i internetu.