Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 33 umowy na nowe inwestycje. W tym roku ogłoszono przetargi na budowę m.in. autostrady A2 z Łodzi do Warszawy (91 km), A1 od Torunia do Kowala (64 km), autostrady A1 Kotliska - Stryków (29,9 km), autostrady A4 z Tarnowa do węzła Dębica Pustynia (34,4 km).

Polski przewoźnik LOT wprowadził program restrukturyzacyjny; spółka ogłosiła zwolnienia pracowników, likwidację spółek należących do linii oraz sprzedaż niektórych akcji. Wielu przewoźników zrezygnowało z połączeń do naszego kraju, ale byli i tacy, którzy zaczęli do Polski latać.

W czerwcu Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która otwiera polski rynek przewozów pasażerskich dla przewoźników spoza Polski i przyznaje pasażerom kolei dodatkowe prawa. Prezydent skierował ją w lipcu do Trybunału Konstytucyjnego, który w grudniu orzekł, że nowela jest zgodna z ustawą zasadniczą.

STYCZEŃ

9.1. Prezes PKP Intercity Czesław Warsewicz i członek zarządu Krzysztof Supa zostali odwołani ze stanowisk. Na stanowisko prezesa powołano Krzysztofa Celińskiego, a na stanowisko członka zarządu Krzysztofa Kołodziejskiego. Pełniącym obowiązki prezesa PKP Polskie Linie Kolejowe został Zbigniew Szafrański.

20.1. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 100 tys. zł kary na PKP Przewozy Regionalne za uniemożliwianie podróżnym zwrotu biletów obowiązujących na trasach do 100 km. UOKiK ustalił, że pasażerowie PKP Przewozów Regionalnych, którzy kupili bilet jednorazowy, nie mieli możliwości zmiany warunków umowy, np. godziny wyjazdu po rozpoczęciu "terminu ważności biletu" określonego przez przewoźnika.

LUTY

9.2. Memorandum o współpracy przy budowie drogi Via Carpatia podpisali w Warszawie ministrowie infrastruktury Polski i Słowacji. Trasa Via Carpatia biegnie z północy na południe - od Bałtyku nad Morze Czarne. Trasa ma przebiegać z Litwy przez Polskę, Słowację i Węgry oraz Rumunię i Bułgarię i być może Grecję.

9.2. Konwent Marszałków Województw RP postanowił, że w radzie nadzorczej PKP Przewozy Regionalne zasiądą przedstawiciele samorządów wojewódzkich oraz trzej reprezentanci pracowników. W grudniu 2008 r. 16 województw objęło udziały w spółce PKP Przewozy Regionale.

20.2. Wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt zapowiedział, że ze względu na trudną sytuację gospodarczą prywatyzacja spółek PKP Intercity i PKP Cargo zostanie przesunięta. PKP Intercity miała być sprywatyzowana w br., a w roku następnym PKP Cargo.