Obecnie inwestorzy oceniają szanse na zacieśnienie polityki pieniężnej w USA już w czerwcu na ponad 60%. Wpływ na wspomniane oczekiwania z pewnością będą miały publikowane w bieżącym tygodniu dane z amerykańskiej gospodarki. Szczególnie istotne dla uczestników rynku powinny okazać się doniesienia z sektora pracy USA. Tradycyjnie zaczną one napływać w środę, oficjalny raport poznamy natomiast w piątek. W grudniu lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy dały pierwszy impuls do spadku kursu EUR/USD. Zniżka ta była kontynuowana przez niemal cały miesiąc. 

Dzisiaj największy wpływ na notowania wartości euro względem dolara może mieć odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego. Poznamy go o godz. 16.00.

Ostatnia sesja minionego roku była udana dla złotego. Kurs EUR/PLN przy niskiej płynności odnotował spadek w okolice 4,1000. Dzisiaj o godz. 8.40 kształtował się on na poziomie 4,1150. Najbliższy istotny opór, który może hamować odreagowanie czwartkowej zniżki znajduje się na poziomie 4,1200, kolejny to 4,1400. Dzisiaj o godz. 9.00 poznamy grudniowy odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Prognozy zakładają wynik zbliżony do wartości z listopada. Publikacja tych danych nie powinna mieć zbyt dużego wpływu na notowania złotego.